Újra felépítik a kristályéjszaka során lerombolt hamburgi zsinagógát

Az újraépítést támogatók a nácik feletti győzelmet látják a projektben, az ellenzők szerint viszont a zsinagóga újjáépítése a holokauszt szörnyűségeinek elfeledését eredményezné.

Több mint 80 évvel azután, hogy Németország egyik legjelentősebb zsinagógáját a kristályéjszaka során lerombolták, a hamburgi zsidó közösség birtokba vette az épület helyét, és megkezdte az újjáépítését, írja a JTA.

Az egykori Bornplatz zsinagóga 1906-ban (Fotó: Wikimedia Commons)

Az 1906-ban felavatott, 1200 férőhelyes szentéllyel rendelkező, egykor Észak-Németország legnagyobb zsinagógájának számító, neoromán stílusú épület, a Bornplatz zsinagóga helyét szerdán hivatalosan is átadták a város zsidó közösségének vezetőinek. A visszaszolgáltatást jelző ünnepségen Hamburg városának tisztviselői darabokra vágták annak a náci korabeli dokumentumnak a másolatát, amely elrendelte a zsinagóga lerombolását.

„Elnézést kérünk, hogy ilyen későn jutottunk arra a döntésre, hogy visszaadjuk nekik a tulajdonukat”

–   mondta Dirk Kienscherf, a balközép Szociáldemokrata Párt helyi tisztségviselője a zsidó közösség képviselőinek az ünnepségen.

A zsinagógát a kristályéjszaka alatt gyújtották fel, az 1938-as pogromsorozat során, amikor a nácik Németország-szerte zsinagógákat és zsidó tulajdonban lévő üzleteket pusztítottak el. Maradványait később eladták a városnak, majd elbontották, a szomszédban pedig légvédelmi bunkert építettek. Jelenleg a zsinagóga helyén Margrit Kahl német művésznő által 1988-ban készített emlékmű található.

A pogrom, amely mindent megváltoztatott – 80 éve történt a kristályéjszaka

„A Bornplatz zsinagóga újra fel fog emelkedni és az emlékezés emlékművévé válik, amely városunk vibráló zsidó életének látható központjaként szolgál majd”

– közölte Shlomo Bistrizky rabbi, a Chábád-Lubavics mozgalom küldötte és Hamburg főrabbija egy nyilatkozatban.

A zsinagóga újjáépítésére irányuló törekvés egy helyi régiségkereskedő boltjában kezdődött 2020 nyarán, több mint nyolc évtizeddel a pusztulása után. Daniel Sheffer, egy izraeli származású, jelenleg Hamburgban élő vállalkozó éppen az üzletben járt, amikor felfedezett egy ezüst Tóra-koronát, amelyre Markus Hirschnek, a Bornplatz zsinagóga első rabbijának neve volt gravírozva.

„Szégyelltem és egyben dühösnek is éreztem magam, mert arra kértek, hogy vegyem vissza azt, amit elloptak az őseimtől”

– emlékezett vissza. „Ez az érzés még napokig tartott” – tette hozzá.

Sheffer végül megvásárolta a koronát, és magával vitte a Nem az antiszemitizmusra! Igen a Bornplatz zsinagógára! címet viselő kampányának több mint 50 állomására, amelyeken köztisztviselőkkel és más potenciális támogatókkal találkozott.

Ez az erőfeszítés vezetett a Bornplatz zsinagóga újjáépítésére irányuló kezdeményezés megalakulásához, amelyet maga Sheffer vezet. A projekt több mint 220 millió forintnak megfelelő összegű német kormányzati támogatást biztosított a zsinagóga újjáépítésének megvalósíthatóságát felmérő tanulmány elkészítéséhez. Magát az építkezést a hamburgi önkormányzat, a német kormány és magánadományok finanszírozzák.

Nem mindenki rajong azonban Sheffer terveiért. Egyesek azzal érveltek, hogy a zsinagóga újjáépítése a holokauszt szörnyűségeinek elfeledését eredményezné, míg a jelenleg a téren állóhoz hasonló emlékművek a közösség veszteségére és pusztulására emlékeztetnek.

„Kahl alkotása emléket állít, valamint az épület hiányának nyílt sebét kommunikálja, és ezen keresztül annak a hiányát, ami egykor Nyugat-Európa egyik legvirágzóbb zsidó közössége volt”

– bírálta az újjáépítési kezdeményezést Galit Noga-Banai.

A zsinagóga helyén lévő emlékmű (Fotó: Wikimedia Commons)

A Sheffer által vásárolt tórakorona most a Hohe Weide zsinagógában található. A Bornplatz zsinagógából származó egyik Tóra-tekercs pedig 1940-ben Olaszországon keresztül került az Egyesült Államokba, ahol a gyülekezet egyik egykori tagja, Joseph Bamberger mentette meg. A tóratekercset továbbra is használták azokban a zsinagógákban, amelyeket Bamberger és családja Manhattanben látogatott, és 2021-től a város Zsidó Örökség Múzeumának állandó gyűjteményében található.

Mivel a zsinagóga szokatlan módon pusztult el, az ásatások során néhány meglepetés is előkerült. Ezek közé tartoznak a zsinagóga ablakaiból származó színes üvegszilánkok, amelyek megsejtetik, hogyan nézhetett ki az épület, amelynek emlékét ma már csak fekete-fehér fotók őrzik. Ha az ásatás befejeződik, építészeti pályázatot írnak ki az új zsinagóga tervezésére, és a zsinagóga mellett álló bunkert lebontják.

„Ez a mai pillanat fordulópontot jelent a hamburgi zsidó történelemben” – mondta Sheffer, hozzátéve:

„Ez az igazság és a hamburgi zsidó élet győzelme a nácik barbársága felett”.

Az 1938-ban lerombolt müncheni zsinagóga maradványai kerültek elő

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.7 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.11 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »