Imád magyar ételeket főzni a Jeruzsálemben élő vallásos zsidó nő

A kassai származású Esther Weiss részt vett Jeruzsálem újjáépítésében, a lakása a Siratófalra néz.
Holokauszt-túlélők gyerekeként egy menekülttáborban nőtt fel a Földközi-tenger partján. Először egy iskolai kirándulás alkalmával járt Jeruzsálemben, amikor megtartották a bát micváját vagyis a felnőtté avatását. „Elvittek minket a Sion-hegyére. Felmásztunk egy háztetőre, és a távolba mutattunk. „Ott!” – mondták. – Ez a Kotel!

Aztán az iskola utolsó évében Jeruzsálem újra egyesült. – Nem hittük el! emlékszik rá. “Jeruzsálem? Megint a miénk? Hatalmas boldogság volt. A rádió azt mondta, hogy eljöhetünk – évezredek óta először – a Siratófalhoz. És megtettük.”

Az ország minden tájáról özönlöttek a buszok az újonnan felszabadult „Mindenhol sár és törmelék volt, nem voltak házak, utak vagy épületek. A Kotel volt az egyetlen épen maradt része a zsidónegyednek” – emlékszik vissza Esther.

A pusztulás ellenére az óváros maradandó benyomást tett rá. Eszter a következő évben diákként Jeruzsálembe költözött, és ideje nagy részét az órák között a zsidó negyed romjainak felfedezésével töltötte. Az egyik ilyen látogatás döntötte el, hogy ebben a városban akar élni.”

Hónapokkal később megismerkedett férjével, Daviddal, és jelentkeztek a kormánynak arra a felhívására, amelynek keretében zsidó családok újjáépítették a lerombolt negyedet, írja a bridgesforpeace.com.

1969-ben Eszter, David, kisfiuk és négy másik házaspár ideiglenes lakásokba költözött a zsidó negyedben, egy kőhajításnyira a Siratófaltól. Katonákat telepítettek az apró új közösség őrzésére. Eszter a veszély ellenére is boldog volt.

„Valóra vált az álmom! Egy Kotelre néző apartman. Kinyitottuk az ablakot és ott volt!”

Eszter második gyermeke, egy kislány a zsidóság legszentebb helyének árnyékában született. „Valahányszor felsírt, az ablakpárkányra tettem, hogy teljesen láthassa a falat, én pedig a Mindenhatóval beszéltem, hogy vigasztalja meg, és segítsen jól felnevelni. És persze megtette!”

Eszter nem vesztette el teljesen a kapcsolatát a magyar gyökereivel sem. Rendszeresen főz magyar ételeket, töltött káposztát, csirkepaprikást, kőrözöttet, gulyást és húslevest. Vallásos zsidó nőként természetesen kóser módon készíti el őket.

Kapcsolódó cikkek

Több mint 17 ezer egyszázalékos felajánlást kaptak a zsidó vallási szervezetek

2024.09.13.1 nap ago
Csak a MAOIH esetében csökkent némiképpen az SZJA 1%-os felajánlások száma a tavalyihoz képest.

Grósz Andor: A fociultrák felvonulása félelmet keltett a zsidó közösség tagjaiban

2024.09.12.2 nap ago
A Mazsihisz elnöke felháborítónak és megengedhetetlennek nevezte az esetet, amely miatt soron kívüli egyeztetést kezdeményezett Pintér Sándor belügyminiszterrel.

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.3 nap ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »