Az iráni rezsim által fenyegetett női dzsúdósról szól az iráni és izraeli rendező közös filmje

A Tatami az első iráni-izraeli koprodukcióban készült filmes alkotás.

Az első iráni-izraeli koprodukcióban készült film, a Tatami világpremierje a szeptemberi Velencei Filmfesztiválon lesz, jelentette a Times of Israel.

Zar Amir Ebrahimi és Arian Mendi a Tatami című filmben

A politikai thriller a dzsúdó-világbajnokság idején játszódik, amikor Leila (Arian Mendi) az iráni dzsúdós és edzője, Mariam (Zar Amir Ebrahimi) ultimátumot kapnak az iszlám rezsimtől, amely arra utasítja Leilát, hogy színleljen sérülést és veszítsen, különben az állam árulójának bélyegzik. Ezzel Leila lehetetlen választás elé kerül: vagy engedelmeskedik az iráni rezsimnek, ahogy az edzője sürgette, vagy küzd az aranyért, és ezzel veszélybe sodorja magát és a családját.

A filmet a Golda Meir életét bemutató produkciót jegyző, Oscar-díjas Guy Nattiv és az iráni, Cannes-i díjas Zar Amir Ebrahimi rendezte, a forgatókönyvet Nattiv és Elham Erfani írták.

Tatami

„Csodálatos együttműködés volt, és ő is hozta a maga személyes történetét” – mondta Nattiv Ebrahimiról, aki 2008-ban menekült el szülőhazájából, Iránból, és azóta száműzetésben él Franciaországban.

„Ez egy igazi lehetőség arra, hogy platformot adjunk az iráni nők hangjának, akik nap mint nap küzdenek az országukban uralkodó elnyomó rendszer ellen”

– tette hozzá az izraeli rendező.

A film története némileg utal arra a 2019-es esetre, amely során a cselgáncs-világbajnokságon szereplő iráni Szaeid Mollaei családját fenyegette a rezsim, hogy szándékosan veszítsen el egy mérkőzést. Az Iránt az eset után elhagyó dzsúdósnak azért kellett veszítenie, nehogy összekerüljön egy izraeli ellenféllel.

Családját fenyegették az iráni dzsúdósnak, hogy ne álljon ki izraeli ellenfelével

Még több Kibic

Betekintés Leonard Cohen képzeletének működésébe

2025.05.30.1 nap ago
A legendás énekes-dalszerző Leprások balettje című korai, mindmáig kiadatlan regénye egy mérgező kapcsolatot mutat be abszurd, már-már kafkai eszközökkel.

Felolvasás a „nem kívánatos szerzők” műveiből

2025.05.29.2 nap ago
A Mazsike az Örkény Színház előcsarnokában tartott rendezvényével tiltakozik a szó erejével a gyűlölet ellen.

Rangos elismerést kapott a Magyar Tudományos Akadémiától a 2B Galéria egyik kiállítása

2025.05.28.3 nap ago
Az Elhallgatva. Háborúkban megerőszakolt nők emlékezete című kiállítás lett a legjobb 2022-ben az MTA Művészettörténeti Tudományos Bizottsága szerint.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »