Európában ez az egyetlen hivatalosan elismert népirtás a holokauszt óta.
Több mint 8000 bosnyák – főleg muszlim – férfit és fiút öltek meg 1995 júliusában Srebrenicában, miután a boszniai szerb csapatok elfoglalták a város keleti részét. A vérengzést két ENSZ-bíróság is népirtásnak nyilvánította, írja a The Times of Israel.
“Mind a zsidók, mind a (muzulmán) bosnyák nép jövője szempontjából rendkívül fontos, hogy egyesítsük erőinket az emlékezéssel annak érdekében, hogy az ilyen típusú atrocitások a jövőben ne fordulhassanak elő” – mondta Menachem Rosensaft, a Zsidó Világkongresszus főtanácsadója.
Az 1936-ban alapított Zsidó Világkongresszus (WJC) világszerte, több mint 100 országban köti össze és védi a zsidó közösségeket.
Menachem Rosensaft zsidó tudósokból és fiatal diplomatákból álló delegációt vezet, amely a népirtás áldozatainak kollektív emlékezetének megőrzéséről, valamint a holokauszt és a népirtás tagadása elleni küzdelemről szóló konferencián vesz részt Potocariban WJC és a Srebrenicai Emlékközpont szervezésében.
„Ha mi zsidóként és muszlimként megértjük, hogy minket is érint ez a fájdalom, akkor közösen megépíthetünk egy szenvedésen túli világot, amelyben (a népirtás) elképzelhetetlenné válik” – mondja Rosensaft, aki egy auschwitzi és egy bergen-belseni náci koncentrációs tábor zsidó túlélőinek a gyermeke.