
Mit üzennek a holokauszt túlélői a jövő generációinak?
„A legszebb dallamokat régi hegedűkön játsszák. Értékeljük az idősek élettapasztalatát” – üzente az egyik túlélő.
Egy projekt keretében, az elmúlt 11 évben Michal Fundaminski arra kért holokauszt-tűlelőket, hogy foglalják össze életüket, és fogalmazzanak meg egy üzenetet a jövő generációinak. Minden túlélőnek gondolnia kellett egy olyan mondatra, amely az ő választását képviseli.
Mordechaj Jerusalmi, egy magyar származású, 87 éves túlélő például azt mondta:
„Minden helyen és minden időben törekedj arra, hogy tisztességes ember légy.”
Ez a mondat is bekerült egy frissen megjelent könyvbe, és most a Jeruzsálem utcáin lévő kiállításon is látható, írja a Ynet.
Ora Ninio, egy 87 éves túlélő Franciaországból, úgy döntött, hogy a következőt írja:
„Legyetek erősek és mosolyogjatok, vigyázzatok magatokra, tudjátok, hogy a nap felkel, a nehézségek elmúlnak, és az Örökkévaló irgalmas.”
Férje, Samuel Ninio azt írta:
„Am Jiszráél Chai (Izrael népe él), megérdemeltük Izrael földjét, kiváltság, hogy tanúi lehetünk az élet megújuló láncának.”
A Belgiumban született Bina Kamiler azt az üzenetet közvetítette, amelyet édesapja adott át neki, amikor utoljára látta őt, mielőtt a nácik elhurcolták:
„Ne feledd, hogy mindig lesz valaki körülötted, aki a tiédnél nehezebb helyzetben van. Segítsetek nekik, és így magatokon is segíteni fogtok.”
A 88 éves, Tunéziában született Slomo Buchnik a következő üzenetet fogalmazta meg:
„Tekintsetek az életre úgy, mint egy rózsára, élvezzétek az illatát és a szépségét, és ne csak a tövisekre koncentráljatok.”
A 79 éves, romániai születésű Joav Braun az alábbi gondolatot osztotta meg:
„A zsidó nép szenvedései ellenére, beleértve azokat is, akik ezt első kézből tapasztalták meg, a zsidó szikra még mindig bennünk él és tovább fog égni.”
Bina Cohen, aki nemrégiben, 97 éves korában elhunyt, és már nem érhette meg a könyv megjelenését, de hátrahagyott üzenete Jeruzsálem utcáin is látható: „
A holokauszt utáni alijám Izrael földjére, és a családom itteni letelepedése, ezek életem jelentős eredményei.”
Több ezer évnyi élettapasztalat gyűlt össze egy helyen, foglalja össze a kiállítást a Ynet. Minden egyes mondat arányosságot, perspektívát, szellemi mélységet és hálát tükrözött. Olyan emberektől, akik tanúi voltak a világ pusztulásának és újjáépülésének, és érdemes meghallgatni őket.
A 87 éves, Romániából származó Cila Peter a lap szerint pontosan ezt akarta elmondani a saját mondatával:
„A legszebb dallamokat régi hegedűkön játsszák. Értékeljük az idősek élettapasztalatát.”
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
