“Nem minden zsidó ért a pénzhez” – mondja egy haszid kéregető.
A legenda szerint minden évben április 23-án éjjel jelenik meg a csodarabbi szelleme a sírnál, s teljesíti az emlékezők kívánságait. Ilyenkor három napig hömpölyög itt a tömeg, a haszidok imádkoznak, kis cetlikre írják a kívánságaikat s dobják be a cédulákat a csodarabbi síremlékéhez.
A helyszínen az étkezés ingyenes, de támogatást elfogadnak. A Blikk szerint bár nincs kimondva, de 100 dolláros (34 ezer forintos) adománynál nem illik kevesebbet adni. Az egydolláros bankóknak is nagy a keletje. A zarándoklatra ugyanis haszid koldusok is érkeztek, leginkább Európa keleti részeiből – némelyik bankkártyalehúzóval, hogy minden lehetőség meglegyen az adakozásra.
A fehér sapkás imádkozók markukban pénzköteggel szólítják le a zarándokokat dollárt kérve, a haszidok meg fizetnek, hiszen a csodarabbi önzetlenségének emléke ezt kívánja meg tőlük.
– Én is haszid vagyok, sajnos nem minden zsidó ért a pénzhez, nem szégyellem, kéregetek – mondta az ukrán Misa. – Sok koldus ezért nem engedi hogy fényképezzék, mert szégyen, de hát ilyen a világ. 5-600 dollárra számítok a csodarabbi évfordulójának hetén, ebből két hónapig is elélek majd, nekem így segít a rabbi adományozói hírének emléke.
Kapcsolódó cikkünk:
A magyar csodarabbi a mai napig az adakozás és a jótékonyság szimbolikus figurája