Neumann János még Einsteinnél is sokkal okosabb volt

A zsenik zsenijét új életrajz mutatja be a nemzetközi közönségnek; magyarul Az ember a jövőből címmel adta ki nemrég az Open Books kiadó. Ananyo Bhattacharya szerzővel a Magyar Narancs készített interjút.

1903. december 28-án született Neumann Miksa és Kann Margit első gyermekeként, zsidó származású családba Budapesten. I. Ferenc Józsefnek köszönhetően a család nemesi előnevet kapott, ennek eredményeként vette fel a John von Neumann nevet, a világ nagyobbik részén ma is így ismerik.

Neumann kiemelkedő érdemeket szerzett az elektronikus számítógépek logikai tervezésében. Ennek alapvető gondolatait – a kettes számrendszer alkalmazása, memória, programtárolás, utasítás rendszer – Neumann-elvekként emlegetjük. Együtt dolgozott sok más amerikai magyar emigráns tudóssal is e téren, akik szintén szerepet vállaltak a számítástechnika fejlődésében. Most Ananyo Bhattacharya írt róla életrajzi könyvet. Alább a Magyar Narancs interjújából idézünk.

Magyar Narancs: Miért pont Neumann?
Ananyo Bhattacharya: Mert megváltoztatta a világot. Olyan életrajzot akartam írni, amely nem annyira Neumann János életrajza, hanem az ötleteinek az életrajza – azt akartam megmutatni, ezek hogyan változtatták meg a modern világot.

MN: A Manhattan-terv körül akadtak még okos emberek. Az ő hatásuk nem volt ekkora?
AB: Mindig Neumann volt a legokosabb ember a szobában, akkor is, ha Einstein is ott volt. Egészen kivételes agya volt. Elképzelni is nehéz ezt a szintet. Ha mondtak neki valamit a matematikáról, akkor nyugtázta, hogy igen, igen, majd előreugrott két lépést, és már mondta is a választ. Ilyen szempontból veszélyes volt ötleteket megosztani vele, mert attól a pillanattól több lépéssel előrébb járt. Igaz, nagyon tisztességesen hivatkozott azokra, akiktől ötleteket kapott. Azt hiszem, a gondolkodás sebessége különböztette meg a többi nagy koponyától. Nem tudom, hogy ő volt-e a legtalálékonyabb, a legkreatívabb tudós. De azt tudom, hogy nagyban alábecsültük az ötleteinek a hatását, mert azokat a matematika nyelvén fogalmazta meg. Ha valaki Einsteint említi, akkor mindenki rávágja, hogy relativitás. De a Nobel-díjas Wigner Jenő, a barátja, mindig Neumanntól volt lenyűgözve. Neumann fiatalon halt meg, így nem kapta meg ezeket a díjakat. Matematikusként Nobelt nem is feltétlenül kapott volna, de több matematikai díjat begyűjthetett volna.

Még több Kibic

A filmvásznon elevenednek meg az első frankfurti Auschwitz-per jegyzetei

2025.01.09.3 óra ago
A Vizsgálat című film magyarországi premierje a 30 éves Bálint Ház és a Zsidó Világkongresszus szervezésében. Az esemény méltó módon kapcsolódik a holokauszt 80. évfordulójához és a #WeRemember kampányhoz.

Lovagi rangot kapott Stephen Fry, akinek magyar zsidó nagyszülei 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában

2024.12.31.1 hét ago
Sir Stephen Fry jelenleg a Kincs a múltból című filmben látható a magyar mozikban, ahol egy holokauszt-túlélőt alakít.

Menórával díszített olajlámás tanúsítja a Második Szentély lerombolása utáni zsidó jelenlétet Jeruzsálem környékén

2024.12.27.2 hét ago
A hanuka ünnepének alkalmából bemutatott ritka, 1700 éves leletet az Olajfák hegye közelében végzett ásatáson találták meg az izraeli régészek.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »