Megújul az egykori lévai zsidó iskola épülete

Az iskola rekonstruált helyiségeiben egy állandó kiállítást is kialakítanának a városhoz és a régióhoz kötődő zsidók történelméről.

A Léva központjában található egykori zsidó iskola épülete a Norvég Alap támogatásával újul meg. A projektre mintegy 1,2 millió eurót (kb. 450 millió forint) szánnak, írja a ma7.sk.

A lévai zsidó iskola egykori épülete (Fotó: norwaygrants.sk)

Az egyre bővülő lévai zsidóság 1854-ben a zsinagóga mellé építette fel az iskoláját, amelyet 1934-ben Jacques Oblatt tervei alapján átépítettek. A lévai zsidó fiatalok azonban nem sokáig tanulhattak itt, ugyanis tíz évvel később – a helyi kaszárnya és a dohánygyár raktára mellett – éppen az oktatási intézmény volt az, ahol a zsidók gettóba zárva várták sorsuk alakulását.

A holokausztban Léva zsidó lakosságának nagy része is elpusztult. A zsidó iskola épületében 1945 után tanonciskola, 1949-től a Második Nyolcéves Középiskola, 1967-től pedig a Közgazdasági Középiskola működött. Az épület állapota azonban az évek során leromlott.

No Title

No Description

Az egykori zsidó oktatási intézményt a szlovák Műemlékvédelmi Hivatal 2015-ben vette fel a nemzeti kulturális műemlékek listájára. Jelenleg a tető felújítása van folyamatban, ezután következnek a beltéri munkálatok. A tervek szerint 2024 tavaszára a lévai városközpontban egy olyan komplexum jöhet létre, amely akár galériát, színháztermet és kávézót is magába foglalva valóban kulturális-alkotói központként működhet.

A zsidók magyarnak vallották magukat az elcsatolt területeken

Kapcsolódó cikkek

Elfeledett vagy még sosem hallott zeneművekkel zár a holokauszt-tárlat a Magyar Nemzeti Galériában

2024.10.11.1 nap ago
Az Így történt. A holokauszt emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállítás záróeseményén Farkas Zsófia kurátor tart tárlatvezetést, közreműködik Bársony Péter Liszt Ferenc-díjas brácsaművész.

Nagyapámnak énekelek – Koncert Ádám Ottó emlékére

2024.10.09.3 nap ago
Ádám Eszter operaénekes rendez emlékkoncertet nagyapja, Ádám Ottó Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar rendező, színigazgató, tanár, érdemes és kiváló művész tiszteletére.

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024.10.03.1 hét ago
A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »