Szomszédaink voltak – Új könyv mutatja be Polgár város zsidóságát

76 év után volt ismét minjen a Hajdú-Bihar megyei településen.

Vasárnap mutatták be a Szomszédaink voltak – Fejezetek a polgári zsidóság történetéből című kiadványt, amely Hajdú-Bihar megyében lévő Polgár város zsidóságát, annak múltját tárja az olvasók elé, közölte a haon.hu.

A beszámoló szerint a könyv szerzője, Venyigéné Makrányi Margit nyugdíjas könyvtárigazgató elmondta, 1944 előtt közel ötszáz izraelita élt a településen, a lakosság öt százaléka vallotta magát zsidónak. Megbecsült közösség volt, saját iskolával, zsinagógával, orvossal, tanítókkal. Ma már senki sem képviseli a felekezetet a településen.

A könyvbemutató előtt Frölich Róbert országos főrabbi vezetésével megemlékezést tartottak a helyi zsidó temetőben, ahol a főrabbi megemlítette, hogy 76 év után lehetett ismét hivatalos istentiszteletet tartani a településen, mert most tartózkodott újra a helyszínen tíznél több, felnőtt zsidó férfi.

Még több Kibic

A szombati díjátadóval még nem ért véget a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál

2024.12.01.2 nap ago
Vasárnap még az összes idei díjazott filmet meg lehet tekinteni a ZsiFi-n.

A nagykőrösi zsinagógában lép fel a Klezmerész

2024.11.28.5 nap ago
A Holokauszt 80 emlékév alkalmából megrendezett koncerten Janicsák Veca és Nógrádi Gergely főkántor lesznek az együttes vendégei.

Borgula András: A zsidó színészképzés szakmailag nehezen értelmezhető

2024.11.26.1 hét ago
Borgula Andrással, a napokban Budapestért díjjal elismert Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ vezetőjével a Radnóti Színházzal közösen létrehozott új darabjuk apropóján a független színházak helyzetéről, tíz évnyi ZSKF-elnökségről, a főzés szeretetéről és az SZFE jövőre induló zsidó színházi specializációjáról beszélgettünk.


Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »