Meghalt a zsidó zenemogul, aki Madonnát, a Depeche Mode-ot és a Ramones-t is felfedezte

Seymour Stein, a 20. század egyik legbefolyásosabb zenei vezetője volt, aki pályafutása során gyakran hivatkozott brooklyni zsidó gyökereire. 80 éves korában halt meg vasárnap Los Angeles-i otthonában.

Stein, aki 1942-ben Seymour Steinbigle néven született, és a brooklyni Bensonhurst közelében nőtt fel, olyan előadókat fedezett fel és szerződtetett a Sire nevű lemezkiadójához, mint Madonna, a The Ramones, vagy a Depeche Mode és a Talking Heads. Az 1980-as évek elején segített a Rock & Roll Hírességek Csarnokának megalapításában, és 2005-ben életműdíjat kapott.

Stein apja a 30-as és 40-es éveiben közelebb került az ortodox judaizmushoz, és rendszeresen elhozta családját egy közeli zsinagógába, ahol alelnök is volt. Stein azt írta, hogy az apja reggel 6 órakor megállt a zsinagógánál, mielőtt a manhattani munkahelyére bement, majd ugyanezt tette munka után hazafelé menet.

Részletesen ír az 1940-es évek brooklyni zsidóságáról a „Siren Song: My Life in Music” c. könyvében

Sokféle askenázi zsidóval éltünk együtt. Volt itt orosz, lengyel, balti, román, osztrák, magyar, német és cseh, köztük mintegy ötvenezer túlélőt a koncentrációs táborokból. Elveszítettünk olyan törzseket, amelyekről nem is tudtál – szíriai, iraki, perzsa, jemeni, etióp, sőt néhány szefárd zsidó, akiknek családfái Spanyolországon, Észak-Afrikán, a Közel-Keleten és Dél-Amerikán keresztül alakultak… Minden zsidó közösség különálló volt, gyakran saját étellel és nyelvvel.

1966-ban Stein – aki egy korai mentor, a zsidó ügyvezető Syd Nathan tanácsára lerövidítette vezetéknevét – társalapítója volt a Sire Recordsnak. A kiadó az 1970-es, 80-as években számos feltörekvő műfajhoz tartozó előadót szerződtetett és népszerűsített, például a The Smiths-t és a The Cure-t.

„Minden dal szövegét ismeri, amit valaha hallottál” – mondta Chrissie Hynde, a The Pretenders, egy másik Sire zenekar híres vezetője.

Időközben Stein megírta és interjúkban elmondta, hogyan kötött barátságot más zsidó vezetőkkel és sztárokkal, akik egy olyan korszakban nőttek fel, amikor a zsidókat hallgatólagosan kitiltották bizonyos szakmákból az Egyesült Államokban, de menedéket találtak a szórakoztatóiparban. Önéletrajzában például Lou Reedet és a New Wave elektro-rockert, Alan Vega-t is brooklyni zsidóknak nevezi, írja a jta.org.

„Elképesztő, hogy mennyi orvos és ügyvéd zsidó” – mondta a Tablet magazinnak adott 2013-as interjújában. „Amerikában 120 évvel ezelőtt még nem engedték a zsidókat ezekbe a szakmákba. A zenében a zsidók jók voltak, és ide be lehetett törni. Minden Amerikába bevándorló kipróbálta magát a show-bizniszben.”

Madonnát is ő fedezte fel

Stein legnagyobb kereskedelmi sikere kétségkívül Madonna volt, akit azután szerződtetett, hogy szívműtétjéből lábadozva meghallgatta Everybody című demóját, és a kórházi ágyához hívta az énekesnőt.

Az „olcsó punkos cuccokba öltözött” Madonnát „még csak nem is érdekelte, hogy meghallgassa, mennyire tetszik a demója”, azt mondta: „És most add ide a pénzt!” – írta 2018-ban kiadott emlékirataiban Stein a lemezszerződés előzményeiről.

A kiadóvezető végül három kislemezre és egy albumra szóló opcióval 45 ezer dolláros szerződést kötött az énekesnővel. Mielőtt Madonna 1992-ben elindította saját kiadóját, a Sire-nél kiadott albumai – köztük három listavezető nagylemezzel, tíz listavezető kislemezzel és 23 top 10-es slágerrel – több mint 64 millió példányszámban fogytak el az Egyesült Államokban.

Őrlődött a saját melegsége és a zsidó neveltetése között

Stein, akiről később kiderült, hogy meleg, azt írta, hogy „a szerepek kissé összezavarodtak” a házasságában, és nyomás nehezedett rá, hogy titkolja a férfiakhoz való vonzódását, részben a hagyományos zsidó neveltetése miatt. „Az, hogy meleg vagyok, még nem jelenti azt, hogy nem vagyok zsidó” – írta. Lindával két gyermekük született, de végül elváltak.

A Tabletnek adott interjúban Stein megemlítette, hogy egész életében vallásos maradt, bár nem volt ortodox. Többször járt Izraelben, és több albumon is együtt dolgozott Ofra Haza izraeli popsztárral.

Az 1990-es években meglátogatta Nachman rabbi breszlovi sírját Umánban, egy ukrán kisvárosban, ahol évente több ezer ortodox zsidó gyűlik össze Ros Hásánákor.

„Mély kapocs fűz Nachman tanításaihoz” – mondta.

Stein végül hosszas betegség után rákban hunyt el. A jelentések szerint az ok a rák egy nem meghatározott formája volt. Haláláról Madonna is megemlékezett az alábbi bejegyzésben.

Még több Kibic

Hatikva – A Klezmerész Együttes győzelem napi koncertje a Csányi5-ben

2025.04.25.4 nap ago
„Törzsközönségünk már tudja, hogy egy Klezmerész koncert egy örömünnep, ahol a színpad és a nézőtér eggyé olvad.”

Hogyan traumatizálhat valami, amit korábban soha nem tapasztaltam?

2025.04.21.1 hét ago
Visions of the Present címmel Alex Woz zsidó művész rendkívüli egyéni kiállítása először látható Budapesten.

Emlékszünk arra, amikor elvitték az édesanyánkat egy téli éjszaka

2025.04.16.2 hét ago
A többszörös díjnyertes Még emlékszem című film a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából most mindenki számára elérhetővé vált.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »