Egyik nagyapja náci volt, a másik zsidómentő, ő most zsinagógát nyit

A környék nem-zsidó lakói adományokkal segítették a németországi zsinagóga megnyitását.

Első pillantásra inkább egy divatos szállodának, mintsem kórháznak tűnik a németországi Türingiában található Waldkliniken Eisenberg ortopédiai kórház. A környék egyik legzöldebb és legszebb helyén található, és a belseje ugyanolyan lenyűgöző, mint a külseje.

Az utóbbi időben a kórház kiérdemelte az ország legjobb ortopédiai kórháza címet. David Ruben-Thies vezérigazgató számára ez az élete legnagyobb műve, ami mögött egy lenyűgöző történetet húzódik.

Ruben-Thies nagyapja náci volt, aki részt vett Lengyelország lerohanásában a második világháborúban. A másik nagyapja segített a zsidóknak elrejtőzni a kereskedelmi hajóiban, hogy kihozzák őket az országból.

A Maarivnak adott interjújában Ruben-Theis elmagyarázta, hogy szokatlan múltja segített neki eldönteni, hogy zsinagógát és egy kóser konyhát épít a kórházában, írja a jpost.com.

“Amikor megnyitottam itt a kórházat, tudtam, hogy a zsidóknak is megfelelő körülményeket kell biztosítanom” – mondta, majd hozzátette: „Zsidó nevem van. A szüleim azt akarták, hogy az emberek tudják, hogy zsidó vagyok, és mindenki tegyen az egyenlőségért. Amikor gyermekkoromban Olaszországban éltem, úgy éreztem, meg kell ismernem a judaizmust.”

Ruben-Thies nem sokkal azután adta az interjút, hogy

a kórház megnyitott egy zsinagógát, amelynek egy Tóratekercset adományoztak a környék lakói, akiknek többsége nem zsidó. A projekt résztvevői között volt a regionális tanács vezetője is, aki saját pénzét adta erre a célra.

A kórházban megnyílt kóser éttermet Tim Foller német séf vezeti, és állandó kashrut-felügyelővel, Moti Waitsman rabbival dolgoznak együtt.

A Maariv-val folytatott beszélgetés során Weizman azt mondta:

„Hihetetlen, hogy az ínyenc kóser étkezésről beszélgetünk egy Németország közepén lévő kórházban, ráadásul jiddisül és héberül. Nincs ilyen hely a világban. egész Európában.”

A kórház vezérigazgatója azon dolgozik, hogy integrálja az itteni zsidókat. Ragaszkodott a szigorú kashruthoz, és most még a Mea She’arimból származó hasszid emberek is étkezhetnek itt.”

Alexander Mayerhofer, a kórház kulcsfontosságú ügyfélmenedzsere azt mondta, hogy a hely olyan, mint egy szálloda.

„Nem betegeknek, hanem vendégeknek nevezzük az itteni embereket” – mondta. “A kezelés minden szakaszában olyan élményben lesz részed, mintha egy öt- vagy négycsillagos szállodában látnának vendégül.”

“A zsidóság támogatásával remélem, hogy kiengesztelhetem nagyapám bűneit, és egyúttal büszkeségem forrása lehetek másik nagyapámnak” – tette még hozzá Ruben-Thies.

 

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.8 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.12 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.3 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »