Jeruzsálemben talált rejtélyes tenyérnyom okoz fejtörést az izraeli régészeknek

A középkorban kőbe vésett tenyérnyom a vízzel soha fel nem töltött egykori várárok falán került elő.

Rejtélyes, a középkorban kőbe vésett tenyérnyomot találtak a Jeruzsálem körüli száraz várárok feltárásakor az izraeli régészek – jelentette az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szerdán. A rejtélyes tenyérnyomot a vízzel soha fel nem töltött egykori várárok falán találták, amely az 1099-es keresztes hódítás előtti muszlim időkben Jeruzsálem várfalait kívülről biztosította.

תעלת חפיר ענקית בת כ-1,000 שנים וטביעת כף יד מסתורית חצובה בסלע, נחשפו מול חומות ירושלים

קטעים מביצורי חומות ירושלים העתיקה וטביעת כף יד מסתורית חצובה בסלע נחשפו בסמוך לשער שכם ולשער האריות בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות. החפירות, שהתקיימו לאורך רחוב סולטן סולימאן, נעשו כהכנה לעבודות תשתית ופיתוח של חברת מוריה לפיתוח ירושלים. במהלך החפירות נחשפו מקטעים מתעלת החפיר העמוקה שהקיפה את העיר במטרה להגן עליה, החל מהמאה ה-10 לספירה, ואולי אף קודם לכן.

A mai várfal melletti I. Szulejmán szultán utcában felújítják az útfelületet, és a munkálatok során régi korok építészeti nyomaira leltek, és ezért ki kellett hívni a régészeket, akik egy, a 10. században már fennálló, de talán korábban épített száraz árok maradványait tárták fel.

A várost egykor körülvevő árkot védelmi okokból építették, hogy megfékezze a lovakon és ostromgépezettel érkező középkori hódítókat. A korabeli feljegyzések szerint a keresztes lovagok ostromuk kezdete előtt feltöltötték ezt az árkot, hogy eszközeikkel és katonáikkal közelebb kerülhessenek a falakhoz.

A nagyvilágban általában feltöltötték vízzel a várárkokat, azonban a Szentföldön található középkori, többször a keresztesek építette várak körül száraz árkok húzódtak, mert nem volt víz a megtöltésükhöz.

Az európai erődök és kastélyok köré ásott, vízzel teli árkok jól ismertek. A jeruzsálemi védmű száraz árok volt, amely mélységével és szélességével lelassította a katonák mozgását – hangsúlyozta az IAA Facebook-oldalán az ásatásokat vezető régész, Zubair Adavi.

 

„A középkorban, a 10. századtól felhúzott falak sokkal erősebbek voltak a maiaknál, és már korábban is hatalmas árok vette körül ezeket” – emlékeztetett Amit Ram, az IAA jeruzsálemi igazgatója.

„A lovagi csaták, a kardok, nyilak és lovasok rohamainak korszakában Jeruzsálem erődítményei félelmetesek és kifinomultak voltak számos olyan alkotóelemmel, amelyek a várost megrohamozó hatalmas seregek megállítását szolgálták. A középkori hódítóknak egy mély árkon és két vastag falon kellett áthaladni, miközben a város védői tüzet és kénkövet záporoztak a falakról. Igazi pokol volt” – hangsúlyozta Ram.

„Ráadásul a város erődítményei között rejtett alagutak is voltak, amelyeket az IAA régészei már korábban feltártak. Ezekből az alagutakból előbújtak a város védelmezői, lecsaptak az ellenségre, és egy szempillantás alatt visszatértek a városba” – tette hozzá.

„Nem tudjuk, hogy a kézlenyomatot vandalizmusból, csínytevésként faragták-e a kőbe, vagy jelképez valamit, és valójában valamilyen irányba mutat”

– magyarázták a kutatók az árok mélyén talált rejtélyes vésetről.

Még több Kibic

Kiszivárogtatott titkos iratokat használtak az izraeli közvélemény félrevezetésére Netanjahu emberei

2024.11.04.7 nap ago
A külföldi médiának kiszivárogtatott dokumentumokat részben meg is hamisították, a tartalmukat elferdítették, hogy károsan befolyásolják a még mindig a Hamász fogságában tartott izraeli túszok kiszabadítását.

Az UNRWA működését Izraelben betiltó törvényt fogadott el a Kneszet

2024.10.29.2 hét ago
Az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetének több munkatársa is részt vehetett az Izrael ellen elkövetett október 7-i terrortámadásban.

Egy év alatt közel 30 ezer alkalommal szólaltak meg a légvédelmi szirénák Izraelben

2024.10.18.3 hét ago
Látványos adatvizualizációk arról, hogy október 7. óta folyamatosan lövik rakétákkal és drónokkal Izrael területét. A legtöbb támadás Libanonból és Gázából érkezik.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »