Az ukrán válság sok olyan zsidót mozgatott meg, akik korábban láthatatlanok voltak a közösségben

Zsidó szervezetek hangolták össze hónapokon keresztül a munkájukat az ukrán menekültek megsegítéséért. Ebből nem csak a rászorulók, hanem a közösség is sokat kapott, új emberek, új együttműködések alakultak. Podcast.

„Ez a háborús összefogás nagyon sokat segített a zsidó szervezeteknek abban, hogy megtanuljanak egymással kooperálni”

– mondja Kőszegi Judit, aki a Szochnut részéről vett részt abban a munkában, amelynek keretében számos zsidó szervezet segítette a Magyarországra érkező ukrán menekülteket.

Ez az összefogás példa nélküli volt a zsidó szervezetek életében, az első időszak nehézségeiből tanulva hangolták össze a munkájukat, és dolgoztak más-más részfeladatokra koncentrálva a közös célért, vagyis azért, hogy segítsék az ideérkező ukrán menekülteket. Együttműködött a JDC, a Mazsihisz, a Bálint Ház, a Szochnut, a Zsidó Világkongresszus és a Merkaz (korábbi Izraeli Kulturális Intézet).

Schramm Eszter, a Bálint Ház munkatársa szerint olyan hidak épültek zsidó és nem zsidó szervezetek között, amiket később is lehet használni. Kiemelte, hogy

a társadalmi felelősségvállalás kérdése sok olyan zsidó embert is megmozgatott, akik korábban távol maradtak a közösségtől.

Tehát nem csak a szervezetek közötti kapcsolat lett élénkebb az ukrán menekültek megsegítése kapcsán, hanem a hétköznapi zsidó emberek közül is sok új ember mozdult meg.

„A közösségi kapcsolódás mindenkinek jó. Jót tesz a befogadó közösségnek és annak is, akit befogadnak”,

emelte ki März Andrea, aki először a Zsidó Világkongresszus, majd a Mazsihisz megbízásából segítette az ideérkező és itt maradó menekültek beilleszkedését.

Talán éppen ezért válhatott ez a közös munka mintaértékűvé: sokat adott a közösségnek és adott a rászorulóknak is.

Alább a teljes beszélgetést lehet meghallgatni Kőszegi Judittal, März Andreával és Schramm Eszterrel. Hidas Judit kérdezte őket.

Az ukrán válság sok olyan zsidót mozgatott meg, akik korábban láthatatlanok voltak

Zsidó szervezetek hangolták össze hónapokon keresztül a munkájukat az ukrán menekültek megsegítéséért. Ebből nem csak a rászorulók, hanem a közösség is sokat kapott, új emberek, új együttműködések alakultak. Podcast. „Ez a háborús összefogás nagyon sokat segített a zsidó szervezeteknek abban, hogy megtanuljanak egymással kooperálni” – mondja Kőszegi Judit, aki a Szochnut részéről vett részt abban a munkában, amelynek keretében számos zsidó szervezet segítette a Magyarországra érkező ukrán menekülteket.

A beszélgetés a MAZSÖK támogatásával valósult meg.

Kapcsolódó cikkek

Az ukrán válság sok olyan zsidót mozgatott meg, akik korábban láthatatlanok voltak a közösségben

2023.01.27.2 év ago
Zsidó szervezetek hangolták össze hónapokon keresztül a munkájukat az ukrán menekültek megsegítéséért. Ebből nem csak a rászorulók, hanem a közösség is sokat kapott, új emberek, új együttműködések alakultak. Podcast.

Podcast: Antiszemitizmus-e a zsidózás?

2022.10.10.2 év ago
Hogyan viszonyuljanak a zsidók és a zsidó közösség az antiszemita politikai jelöltekhez? Támogathatunk-e olyan oldalt, ahol ilyen megnyilvánulások is vannak, és vajon antiszemitizmus-e a zsidózás? Szalai Kálmán, M. Kende Péter és Seres Attila beszélgetése. Podcast.

Nem lesz helyük a nőknek a Tóránál a neológ zsinagógákban

2022.08.22.2 év ago
Míg Magyarországon lassan harminc éve egyhelyben toporog a nők egyenjogúsítása a zsidó vallási életben, addig nyugaton már teljesen bevett a neológiával rokon konzervatív közösségekben az egyenlőség. PODCAST.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »