A repülő robotokat egy izraeli start-up fejlesztette ki, és a gépek azt is képesek felmérni, hogy elég érett-e a gyümölcs ahhoz, hogy leszedjék.
A gépek fa mellett lebegnek, almát, őszibarackot vagy nektarint szednek le szívókarjuk finom megfordításával, és óvatosan egy gyűjtőedénybe helyezik őket.
A robotok ráadásul olyan érzékelő kamerákkal vannak ellátva, amelyek felmérik az egyes gyümölcsdarabok pontos méretét és színét, és csak azt szedik le, ami tökéletesen érett. Emellett felbecsülhetetlen értékű adatokkal látják el a gazdálkodókat – valós idejű frissítéseket a betakarítás előrehaladásáról, a befejezésig eltelt időről, a felvett mennyiségről és a költségekről.
A világ egyetlen repülő robotját (FAR) a Tevel Aerobotics Technologies, egy izraeli startup fejlesztette ki. Vannak más robotmegoldások is a gyümölcsszedésre, de ezek nagy földi gépek, amelyek nem olyan ügyesek, hatékonyak és kevésbé költséghatékonyak.
A Tevel több tucat FAR-t képes telepíteni egy teljes gyümölcsöskertre – akár négyet, akár nyolcat mobil platformhoz kötve – azalatt a kis időintervallumban, amikor a termés készen áll a betakarításra.
„Minden gazda legnagyobb gondja a gyümölcsszedők felkutatása” – mondta Yaniv Maor, a cég alapítója és vezérigazgatója a NoCamelsnek. „Kérdezz meg bármely gazdát, bárhol a világon, és azt fogják mondani, hogy nincs emberük. Az élelmiszer-fogyasztás növekszik, de a munkaerő elérhetősége csökken. Van egy szakadék, és ez a szakadék növekszik.”
Sok esetben a gyümölcs a fán marad, mert egyszerűen nincs senki, aki leszedhetné. Ez a becslések szerint a világ összes termesztett gyümölcsének 10 százalékát teszi ki. A Covid még rosszabbá tette a helyzetet, mivel a bezárások megakadályozták a migráns munkavállalók utazását.
Tevel’s Fruit-Picking Flying Autonomous Robots | Marco Rivoira Client Testimonial
Customer testimonial by Mr. Marco Rivoira, CEO of the Rivoira Giovanni & Figli group following the first commercial pilot of Tevel in Rivoira apple orchards in October 2021.