Herátban már nincsenek zsidók, de a tálibok az ilyen projektekkel szeretnék azt a látszatot kelteni, hogy mennyire toleránsak és elfogadók.
Bár a nyugat-afganisztáni Herát zsidó lakosai már évtizedek óta elhagyták a várost, a 20. század fordulóján épült zsinagógát a tálib kormány támogatásával mégis meg fogják menteni, írja a JTA.
A lap szerint a novemberben kezdődő, 16 hónapos állagmegóvási projekt célja, hogy megakadályozza a Juav zsinagóga szerkezetének összeomlását. A projektet a heráti önkormányzat és más helyi szervezetek tervezik, és közel 500 ezer dollárral finanszírozza az Aliph Alapítvány, egy svájci csoport, amelynek célja a kulturális örökségi helyszínek védelme a konfliktus sújtotta területeken. A projekt részeként a közösségi mikvét is rendbe fogják hozni.
A zsinagóga legutóbb egy kétéves restaurálási projekten esett át, amely 2009-ben fejeződött be egy másik svájci szervezet finanszírozásával. Néhány évig nők és gyermekek oktatási központjaként szolgált, de 2014-ben ismét bezárták egy közeli vízelvezető szivárgása miatt.
„Ez egy kulturális és történelmi helyszín, amelyet nem használnak istentiszteletre, és a helyi önkormányzat támogatni fogja a megőrzését” – mondta Zalmai Szafa, Herát műemlékvédelmi osztályának vezetője. „A kormányváltás ellenére a történelmi helyszíneink továbbra is védettek maradnak, és semmilyen módon nem kapcsolódnak vallási ügyekhez” – tette hozzá.
1948-ra Herát zsidó lakossága, amely egykor több tízezer főt számlált, körülbelül 280 zsidó családra esett vissza. Izrael állam megalakulásával e családok közül sokan Izraelbe vagy az Egyesült Államokba költöztek, és a helyi zsidó közösség az 1970-es évekre teljesen egészében elhagyta a várost.
A következő évtizedekben szinte az összes afganisztáni zsidó elhagyta az országot, egyetlen figyelemre méltó kivételtől eltekintve: a Herátban született Zebulon Szimantov a számos biztonsági kockázat ellenére sem volt hajlandó elhagyni az országot egészen 2021 szeptemberéig.
Egy hónappal azután, hogy az Egyesült Államok által terrorista csoportnak tekintett radikális iszlamista rezsim, a tálibok visszatértek a hatalomba. Szimantov Izraelbe ment, ahol volt felesége két lányukkal élt, miközben arra várt, hogy a férfi megadhassa neki a vallási válókeresetet (get), amelyet a férfi visszatartott.
„Nagy az érdeklődés a kultúrával és a történelemmel kapcsolatos helyszínek megőrzése és tanulmányozása iránt” – mondta Szafa. „Be akarjuk bizonyítani, hogy toleránsak és elfogadóak vagyunk egymással szemben, békére törekszünk, és nem vagyunk szélsőségesek” – hangsúlyozta.