A Föld nappali oldalán szúrta ki a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén egy asztronauta a Negev-sivatagban található Asalim naperőművet.
Az Európai Űrügynökség űrhajósa, Samantha Cristoforetti osztott meg egy érdekes felvételt a Twitteren, számol be az esetről a hvg.hu. Az asztronauta egy fényesen ragyogó pontot szúrt ki, ami a dél-izraeli Negev-sivatagban csillant meg annyira, hogy még 420 km-es magasságban is látni lehetett.
A fény, írja a lap, amit Cristoforetti látott, az Asalim néven működő, koncentrált naperőműből származott. Ez egy 250 méter magas tornyot jelent, amit 50 ezer tükör vesz körül. Ez mind úgy van beállítva, hogy a napfényt a toronyra koncentrálják, hogy felforrjon az ott lévő víz. Az így keletkező gőz beindítja a turbinát, ami aztán elektromos áramot generál.
Samantha Cristoforetti on X (formerly Twitter): “Intriguing sight! A bright dot in the Negev desert…so unusual to see human-made lights in day passes! It’s a concentrated solar power plant, one of the technologies to get renewable energy from the Sun. With one of the world’s tallest solar power towers! #MissionMinerva pic.twitter.com/MFbCpXpxmG / X”
Intriguing sight! A bright dot in the Negev desert…so unusual to see human-made lights in day passes! It’s a concentrated solar power plant, one of the technologies to get renewable energy from the Sun. With one of the world’s tallest solar power towers! #MissionMinerva pic.twitter.com/MFbCpXpxmG
Az észlelés azért is érdekes, mert a világűrből ritkán látszik egy világító tárgy a Föld nappali oldalán.