A hajók még mindig lőszert és robbanóanyagot tartalmaznak.
Egy múlt pénteki jelentés szerint a második világháború alatt elsüllyesztett több tucat német hadihajó emelkedett újra a víz felszínére Kelet-Szerbiában a Dunában.
Mindez nagy valószínűséggel az utóbbi évek legsúlyosabb európai szárazságának köszönhető, írja a The Times of Israel. A Reuters hírügynökség jelentése szerint a Duna közel egy évszázada a legalacsonyabb szintjén volt.
A náci Németország fekete-tengeri flottájához tartozó hajók százai süllyedtek el a folyóban, amikor 1944-ben visszavonultak az előrenyomuló szovjet erők elől. Most több mint 20 hajó került napvilágra a szerbiai Prahovo folyami kikötőváros közelében, amelyek még mindig lőszert és robbanóanyagot tartalmaznak, – jelentette a Reuters.
A robbanóanyaggal megrakott hajók veszélyt jelentenek a hajózási útvonalakra, valamint Szerbia és Románia helyi halászatára. A Reuters értesülései szerint a feltárt hajók egy része 180 méterről 100 méterre szűkítette a folyó hajózható szakaszát Prahovo közelében.
„A német flotta nagy ökológiai katasztrófát hagyott maga után, amely minket, prahovoiakat fenyeget” – mondta a Reutersnek a 74 éves Velimir Trajilovic, egy helyi férfi, aki könyvet írt a hajókról.
A hírügynökség szerint márciusban a szerb kormány pályázatot írt ki a hajók megmentésére, valamint a lőszerek és robbanóanyagok elszállítására. A jelentés szerint a művelet költségét 30 millió dollárra becsülték.
Európában az elmúlt hónapokban rekordmagasságú hőmérsékletekkel kellett szembenézni, ami aszályhoz vezetett az egész régióban.
The severe decline of the #Danube River to its lowest level in almost a century reveals the hulls of dozens of #German warships that sank during #WWII near the Serbian port of #Prahovo overlooking the river that passes and borders 10 European countries. pic.twitter.com/iHGNOtZ4Q0
— خالد اسكيف (@khalediskef) August 20, 2022