100 éve hunyt el Bánki Donát, korának legnagyobb gépészmérnöke

A karburátor egyik feltalálója zsidó családban, hazafias szellemben nevelkedett, élete végéig kötelességének érezte, hogy tudásával hazáját szolgálja.

A Veszprém megyei Bánkon (később Bakonybánk) született Löwinger Donát néven 1859. június 6-án, szülőfaluja nevét húszévesen vette fel. Szülei dr. Lőwinger Ignác és Salzer Berta (Betti). Édesapja körorvos volt és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésekor fiatal házasként is jelentkezett a szerveződő honvédségbe, ahol főorvosként a fegyverletételig szolgált.

Bánki Donát

Édesapja honvédtiszti előélete is közrejátszott abban, hogy a család zsidó származása mellett magyar hazafias nevelést adott a gyermekeknek. Donát negyedik gyermekként született és később, mikor már hatan voltak testvérek átköltöztek Lovászpatonára.

Édesapjának felügyelete mellett magántanulóként végezte el az elemit és részben a gimnáziumot, amelyet végül Budapesten fejezett be. 1876-ban beiratkozott a budapesti József Műegyetem Gépészmérnöki karára, s még egyetemistaként díjat nyert a gázmotorokról készült tanulmányával. 1880-ban végzett mérnökként, de az oklevelet csak három év múlva kapta meg.

Első munkahelye a Magyar Királyi Államvasúti Gépgyár volt, ahol műszaki díjnokként alkalmazták. Innen került 1882-ben a Ganz és Társa Vasöntöde- és Gépgyárba, ahol konstruktőrként, majd osztályvezetőként, legvégül főmérnökként dolgozott. Ő tervezte a Boráros tér felett működő Duna-parti gabonaelevátort, ötletei, javaslatai révén valósult meg a gyakorlatban is a Mechwart-féle forgóeke, tervezett vasúti váltókat, fordítókorongokat, tetőszerkezeteket, turbinákat.

1888 és 1896 között Csonka Jánossal közösen szabadalmak egész sorát nyújtották be a gázmotorok és a belsőégésű motorok korszerűsítésére. Újítás a petróleum-motorokon címmel már 1893-ban szabadalmaztatták a karburátort, fél évvel megelőzve a német Wilhelm Maybachot.

A következő években a Ganz-gyár sorozatban gyártotta a Bánki-Csonka motorokat. Közben Bánki 1894-ben önálló szabadalmat is benyújtott egy nagynyomású robbanómotorra, amelyet 1898-ban
víz-befecskendezéses hűtéssel tökéletesített. Volt szabadalma motorkerékpárra, elsőkerék meghajtású autóra és gőzturbinára is.

Tudományos munkájáért 1887-ben és 1892-ben a Magyar Mérnök és Építész Egylet Hollán-díjával tüntette ki. 1898-ban a szokásos pályáztatás nélkül kinevezték a Műszaki Egyetem professzorának és tanszékvezetőjének, de tanácsadó maradt a Ganz Gépgyárban. 1903-ban szivattyú-telep szabadalmat jelentett be, 1905-ben bemutatta gőzturbina-elméletét.

Magyar Géniuszok 9. rész – Bánki Donát

A következetes újító Bánki Donát A kavicsok vízbe esésétől kezdve a szarvasbogár reptéig szinte mindenből tudott ihletet meríteni zsenialitásához a századforduló egyik legnagyobb magyar mérnöke és feltalálója, Bánki Donát.

1917-ben ismertette új a kettősátömlésű vízturbinát, amelyből több százat legyártottak, néhány még ma is működik. Utolsó nagyszabású terve, az 1918-ban megálmodott dunai Vaskapu erőmű a történelmi események miatt nem valósulhatott meg. 1909-1912 között a Magyar Mérnök és Építész Egylet gépészeti szakosztályának elnöke, 1911-től a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt.

Emberként is becsülték, mindenki tisztelte segítőkészségét, szerénységét, hivatástudatát. Hazafias szellemben nevelkedett, élete végéig kötelességének érezte, hogy tudásával hazáját szolgálja. 1922. augusztus 1-jén, Budapesten hunyt el.

Emléke előtti tisztelgésül számos iskola viseli nevét. 2002-ben egy magyar csillagászok által felfedezett kisbolygót neveztek el róla, ez a 131763 Donátbánki, amely a kisbolygóövben kering. (MTI Archívum, Wikipédia)

Még több Kibic

Hanukatalizátor Díj 2024: elindult a szavazás

2024.12.11.2 nap ago
Idén 35 egyént vagy szervezetet jelöltek a közösség tagjai, akikre hét napon keresztül lehet szavazni.

Jelentkezz! Legyél a magyar csapat tagja a 22. Maccabi Világjátékokon!

2024.12.10.2 nap ago
A Maccabiah, a zsidó egység, a kultúra, vallás és a hagyomány ünnepe egy nemzetközi sportverseny keretein belül.

Oláh György tiszteletére bocsát ki emlékérmét az MNB

2024.12.10.3 nap ago
A Magyar Corvin-lánccal kitüntetett Széchenyi-nagydíjas vegyészprofesszor Nobel-díjazásának 30. évfordulója alkalmából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »