Az Izraelbe látogató amerikai elnök első útja a Jad Vasem holokauszt-emlékközpontba vezetett.
Joe Biden amerikai elnök szerdán érzelmes látogatást tett a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékközpontban, ahol tisztelgett az áldozatok előtt, és hosszasan beszélgetett két túlélővel, olvasható a Times of Israel tudósításában.
A Ben Gurion repülőtéren tartott fogadóünnepség után az amerikai elnök első útja a Jad Vasembe vezetett, ahol az Emlékezés Csarnokában újra meggyújtotta az örök lángot. Biden koszorút helyezett el azon a táblán is, amely alatt a megsemmisítő táborok áldozatainak hamvait temették el.
Biden mellett a szertartáson részt vett Jichák Hercog államelnök, Jair Lapid miniszterelnök, Beni Ganz védelmi miniszter, Anthony Blinken amerikai külügyminiszter, Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, a holokausztot túlélő Jiszrael Meir Lau rabbi, a Jad Vasem tanácsának elnöke, valamint Dani Dajan, a Jad Vasem elnöke.
A lap úgy tudja, Lapid ragaszkodott ahhoz, hogy Ganz – akinek édesanyja egy Magyarországon született holokauszt-túlélő – is részt vegyen az amerikai elnök Jad Vasemben tett látogatásán.
A koszorúzást követően egy kórus elénekelte a Magyarországon 1944-ben kivégzett magyar zsidó ellenálló, Szenes Hanna Séta Keszáriába (Eli, Eli) című dalát.
A látogatás érzelmi csúcspontját Biden két női holokauszt-túlélővel, Rena Quint-tel és Giselle (Gita) Cycowicz-cal folytatott szívélyes, hosszas beszélgetése jelentette. Az elnök megkérte a nőket, hogy maradjanak ülve, majd féltérdre ereszkedve beszélgetett velük.
Cycowicz 1927-ben született az akkor Csehszlovákiához tartozó Huszton. A holokauszt idején először gettóba zárták, majd Auschwitz-Birkenauba, később pedig kényszermunkatáborokba deportálták. Quint 1935-ben született a lengyelországi Piotrkow Trybunalskiban. Édesanyját és két idősebb testvérét 1942-ben a treblinkai megsemmisítő táborba deportálták, ahol meggyilkolták őket. Renat és édesapját a buchenwaldi koncentrációs táborba küldték, ahol édesapját meggyilkolták. Végül a bergen-belseni koncentrációs táborba került.
A Times of Israel cikke szerint Biden a két túlélő kezét fogva könnyed beszélgetésbe elegyedett velük. A beszélgetés előrehaladtával csatlakozott hozzá Hercog, Lapid, Blinken – akinek mostohaapja szintén holokauszt-túlélő –, illetve a többi, az elnököt kísérő magas rangú tisztviselő.
US President Joe Biden Visits Yad Vashem
נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ הצטרפו היום לביקורו של נשיא ארה”ב ג’ו ביידן ביד ושם. את הביקור מלווים יו”ר יד ושם דני דיין ויו”ר מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו. במסגרת הביקור התקיים טקס זיכרון ממלכתי ב”אוהל יזכור”.
Biden a koszorúzást követően aláírta a Jad Vasem látogatói könyvét, hangsúlyozva, hogy milyen megtiszteltetés újra Izraelben lenni, és hogy mennyire fontos a holokausztra való emlékezés.
„Soha, de soha nem szabad elfelejtenünk – mert a gyűlöletet soha nem lehet legyőzni, csak elrejteni. Minden következő generációnak meg kell tanítanunk, hogy ez újra megtörténhet, hacsak nem emlékezünk. Ezt tanítom a gyermekeimnek és az unokáimnak is. Soha ne felejtsetek”
– írta Biden.
Joe Biden 48 órát tölt majd Izraelben és Ciszjordániában. Látogatása alatt kétoldalú találkozókat folytat izraeli vezetőkkel, részt vesz a zsidó olimpiának is nevezett Makkabia megnyitó ünnepségén, látogatást tesz egy kelet-jeruzsálemi palesztin kórházban, valamint találkozik Mahmd Abbasszal, a palesztin hatóság elnökével Betlehemben.
Ezt követően közvetlenül Szaúd-Arábiába repül, hogy részt vegyen a regionális arab vezetők GCC+3 elnevezésű csúcstalálkozóján, mielőtt vasárnap visszatérne az Egyesült Államokba.
Biden tizedik alkalommal utazik Izraelbe, és a repülőtéren mondott beszédében szeretettel emlékezett vissza első látogatására, amely közvetlenül az 1973-as jom kipuri háború előtt történt, amikor Golda Meir volt a miniszterelnök és Jichák Rabin az egyik segítője.