A humusz árának emelkedését hozza az ukrajnai háború és a kedvezőtlen időjárás

A kedvelt izraeli ételek, a humusz és a falafel alapanyagául szolgáló csicseriborsó globális készlete idén akár 20 százalékkal is csökkenhet.

Oroszország ukrajnai háborúja, a rossz időjárás és a szállítási problémák együttesen vezetnek a hiányhoz, ami az előrejelzések szerint növeli az árakat és megnehezíti az olcsó humusz beszerzését, írja a JTA a Reuters jelentésére hivatkozva.

Hummusz, az izraeli kultuszétel

A világ negyedik legnagyobb csicseriborsó-exportőrének számító Egyesült Államokban a gazdák idén kevesebbet ültettek a fehérjedús hüvelyesből, mivel a tavaszi időjárási viszonyok nem voltak megfelelőek.

Oroszország szintén a csicseriborsó egyik legnagyobb termelője. Az Ukrajna lerohanása miatt kivetett szankciók azonban megszakították az ország globális csicseriborsó-exportját, a folyamatban lévő háború pedig mintegy 50 tonnával csökkentette az Ukrajnában általában termesztett csicseriborsó mennyiségét.

A világ számos közössége függ a csicseriborsótól, amely számos izraeli étel alapanyaga, mint olcsó fehérje- és rostforrás. A humusz iránti kereslet az Egyesült Államokban az elmúlt két évtizedben ugrásszerűen megnőtt.

A NielsenIQ adatai szerint a csicseriborsó ára már 17 százalékkal magasabb, mint a világjárvány kezdete előtt volt. A humusz ára pedig 2019 óta 6,9 százalékkal emelkedett.

Humusszal tennék jobb hellyé a világűrt

Még több Kibic

Keleti Ágnes és Pécsi Tibor az idei Kézdy György-díjasok között

2024.12.02.8 óra ago
Az Élet Menete Alapítvány évzáró eseményén a díjak átadása mellett az Emlékszel? című dokumentumfilmet is bemutatták.

Művészetterápiás önismereti csoport indul másod- és harmadgenerációs holokauszt-túlélők számára

2024.11.28.4 nap ago
Olyan közeget szeretnének biztosítani, ahol a résztvevők ki tudják mondani a bennük élő múltat, ami ezáltal megközelíthetővé és feldolgozhatóvá válik.

Erősebb civil képviseletet szeretnének a ZSKF Szövetség tagjai

2024.11.26.6 nap ago
A Lauder Iskolában találkoztak a zsidó civil szervezetek képviselői, akik a közös tevékenységek koordinálásán túl a hatékonyabb érdekképviselet megteremtése érdekében is fontos lépésekről határoztak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »