A Kibbutz Yagurban napi közel 1000 adag étel készül. Egészen a közelmúltig az összes keletkező élelmiszer-hulladék a szemétlerakóba került, miközben a kis államban hamarosan elfogy az ártalmatlanítási terület – figyelmeztet az izraeli környezetvédelmi minisztérium.
Ezért a Kibbutz Yagur most egy anaerob rothasztót (AD) kezdett üzemeltetni, amely lebontja az élelmiszer-hulladékot és biogázzá alakítja. Az így keletkezett megújuló energiát például a mosogatógépben használt víz melegítésére használják. A folyamat végén a maradékot egy kevés vízzel elkeverik, és műtrágyaként használják a kertben.
A rendszer összesen két parkolóhelyet foglal el, és a tervek szerint az izraeli hadseregnél is be fogják vezetni, illetve az USA-ban is van rá érdeklődés.
Eran Lerner, a Kibbutz Yagur környezetvédelmi igazgatója ezt mondja:
„Az AD segítségével elkerüljük a levegőszennyezést, az üvegházhatású gázokat és a közlekedési dugókat. De nem ez a fő probléma, hanem az, hogy megpróbáljuk a közösségünket az újrahasznosításra nevelni, és hogy megértessük, ezzel pénzt is lehet spórolni.
A Kibbutz Yagur most körülbelül 200 dollárt takarít meg tonnánként, ennek ellenére a régi szokások megváltoztatása némi magyarázatot és néhány hetet vett igénybe, valamint nem ártott egy kis oktatás sem ezen a téren.
Leginkább a gyerekek tanítására összpontosítottak, akik az ebédlőben vettek részt az órákon. Amikor befejezték az étkezést, segítettek elkülöníteni a szerves hulladékot a többi anyagtól, és képeket mutattak nekik a rendszerről, amely illusztrálja a folyamatot. Bejárták a műszereket és a létesítményt, valamint a kertet.
„Tehát nem csak az elválasztás módját magyarázzuk el, hanem azt is, hogy mit tudunk előállítani – az energiát. És megmutatjuk nekik a műtrágyával öntözött növényeket” – mondja Lerner.
A felnőtteket kicsit nehezebb volt hozzászoktatni a változáshoz. De Lerner azt mondja, a gyerekek tanították és emlékeztették a szüleiket, a nagyszüleiket, a nővéreiket és a testvéreiket is.
https://www.waste360.com/food-waste/israeli-kibbutz-converts-kitchen-food-waste-energy-site?fbclid=IwAR1BPoHuqmMdtCLp053VvPKuHvzkSTD7eH1I9Ti75Suo7-x7BZc0gc9hHqU