A dél-izraeli üdülőváros is bekerült azon 100 település közé, amelyek a jövőben az Európai Unió klímasemleges mintavárosai lehetnek.
Az Európai Unió Horizont programja keretében 100 várost választottak ki azzal a céllal, hogy 2030-ra klímasemleges okos városok válhassanak belőlük. Az EU tagországok kiválasztott városain (köztük Budapest, Miskolc és Pécs) túl egyes társult országok települései is helyet kaptak a programban. Így kerülhetett be egyetlen izraeliként Eilat a 100 kiválasztott város közé.
A Times of Israel szerint a Horizont Európa az egyik legjelentősebb programja az Uniónak, amely a következő két évre 360 millió eurós költségvetéssel gazdálkodhat. A programba összesen 377 város jelentkezett, Izraelből három település, illetve egy nagyobb közigazgatási területet magába foglaló önkormányzat nyújtott be pályázatot.
A program célja, hogy a most kiválasztott városok kísérleti és innovációs központokként működjenek annak érdekében, hogy minden európai város képes legyen 2050-re klímasemlegessé válni.
Ennek érdekében a nyertes 100 városnak az EU segíteni fog a klímasemlegességre vonatkozó tervek elkészítésében olyan ágazatokban, mint az energia, az épületfejlesztés, a hulladékgazdálkodás és a közlekedés. Ebbe a folyamatba a lakosokat, a kutatószervezeteket és a magánszektort is bevonják.
A pályázatot benyújtó Aszaf Admon, Eilat környezetért felelős részlegének vezetője szerint ez egy hatalmas lehetőség a városnak, ugyanakkor nekik kell bizonyítaniuk, hogy Eilat, mint követendő példa működhessen a jövőben. Erre valamivel több mint három millió eurós támogatást fog kapni a város az Uniótól, ami Eilat esetében egy komoly összegnek számít.
Eilat a programnak köszönhetően nem csak az ott élők életszínvonalán javíthat jelentősen, de a dél-izraeli üdülővárosba érkező turisták is profitálhatnak belőle. Környezeti szempontból azonban keresztúthoz érkezett a város, mutat rá a Times of Israel cikke.
Egyrészt Eilat az energiaszükségletét már ma is a város közelébe telepített napelemparkokból nyeri a nappali órákban, valamint az első izraeli település volt, amely kitiltotta az egyszer használatos műanyagokat a tengerpartról. Másfelől viszont komoly elmaradásai vannak a közösségi közlekedés, illetve a kerékpárutak fejlesztésében.
Mindeközben Eilat kevésbé szennyezett tengerparttal és páratlan természeti kincsekkel rendelkezik az ott található korallzátonyoknak köszönhetően. Ennek megőrzését veszélyezteti az Eilati-öbölbe érkező kőolajvezeték tervezett bővítése, amely már most komoly vitákat vált ki az izraeli kormányon belül. Eilat azt reméli, hogy a Horizont Európa programhoz való csatlakozás segítheti a várost a bővítéssel szembeni ellenállásban.