A 669-es egységhez jelentkező nőknek meg kell felelniük a szükséges követelményeknek, annak érdekében, hogy az egység továbbra is teljesíteni tudja a műveleti feladatokat a szükséges minőségben.
Az Izraeli Védelmi Erők (Cáhál) bejelentetése szerint először nők is szolgálhatnak majd egy elit helikopteres kutató-mentő egységben. A bejelentés azután érkezett, hogy egy keresetet nyújtottak be Izrael legfelsőbb bíróságához a nemek közötti egyenlőtlenség kapcsán.
A hadsereg közlése szerint Aviv Kohavi vezérkari főnök jóváhagyta az izraeli légierő parancsnoka, Tomer Bar javaslatát a nők beillesztéséről a 669-es egységbe harci szerepkörben, írja a Times of Israel. „A légierő megnyitja kapuit a nők előtt, hogy jelentkezzenek harci szerepkörbe a 669-es különleges egységben, lehetővé téve ezzel a hadsereg humán tőkéjének jobb kihasználását” – olvasható a közleményben.
2020 novemberében négy nő fellebbezett a Legfelsőbb Bírósághoz, követelve a nemek teljes integrációját az izraeli hadseregben, beleértve az olyan elit egységeket is, mint a Szajeret Matkal és a 669-es egység. A bíróság elhalasztotta az ügyben való döntést, amíg be nem fejezi az ügyben létrejött katonai bizottság a munkáját.
A Cáhál szerint a 669-es egységgel kapcsolatos döntés azután született meg, hogy vizsgálatot folytattak a nők olyan harcoló alakulatokhoz való besorozásáról, amelyekben jelenleg nem szolgálhatnak a női katonák.
Először lesz csak nőkből álló harckocsizó egység az egyiptomi határon
A hadsereg szerint azoknak a katonanőknek, akik mostantól a 669-es egységben akarnak szolgálni, különböző szűréseken kell átesniük, és meg kell felelniük a szükséges követelményeknek, annak érdekében, hogy az egység továbbra is teljesíteni tudja a műveleti feladatokat a szükséges minőségben. Több ezer újonc próbálkozik bekerülni az egységhez, de csak nagyon kevesen mennek át a hosszadalmas kiképzési folyamaton.
„A légierő úttörőnek számít a nők integrálása terén minden szerepkörben,különösen a harci egységekhez való beosztásban. Ezt a mostanit is nagyszerű lehetőségnek tekinti”
– áll a közleményben, amely hozzáteszi, hogy a légierőben ma a pozíciók 95 százaléka a katonanők előtt is nyitva áll.
A Times of Israel cikke megjegyzi, hogy a nemek katonai integrációjának kritikusai gyakran veszélyes társadalmi kísérletnek minősítik azt, mivel szerintük súlyos következményei lehetnek a nemzetbiztonságra nézve, míg a nemek integrációjának védelmezői általában azt hangoztatják, hogy ez egy régóta szükséges intézkedés, amelyet számos nyugati országban már végrehajtottak.
Az ellenzők megjegyzik, hogy a női harcoló katonákkal szemben támasztott egyes követelményeket csökkentették – ami szerintük a hatékonyság feláldozásának jele –, és hogy a katonanők nagyobb arányban szenvednek stressz okozta sérüléseket.