Magyar holokauszt-túlélő: A következő generációknak kell elmondaniuk, hogy mi történt velünk

Az Újfehértóról deportált Olga Czik Kay volt az egyike annak a hat túlélőnek, akik idén meggyújtották az emlékezés fáklyáit a jeruzsálemi Jad Vasemben a jom hasoá, a holokauszt izraeli emléknapja alkalmából.

Olga Czik Kay minden évben a peszáchi széder alkalmával emlékezteti családját és barátait arra, hogy 1944-ben a zsidó szabadság ünnepe ironikus módon az ő rabszolgaságának kezdetét jelentette a holokauszt idején.

Olga Czik Kay meggyújtja a Jad Vasemben az emlékezés fáklyáját (Fotó: Facebook / Jad Vasem)

Az Auschwitzot, valamint a Kaufering és Bergen-Belsen koncentrációs táborokat túlélő 96 éves Kay egyike volt annak a hat holokauszt-túlélőnek, akik április 27-én a jeruzsálemi Jad Vasemben, Izrael hivatalos állami jom hasoá megemlékezésén emlékfáklyákat gyújtottak. Ez alkalomból készített vele interjút a Times of Israel.

„Mivel az emberek és országok megpróbálják tagadni a holokausztot, el kell mondanunk, életben kell tartanunk a történetünket. Hamarosan a következő generációkra fog hárulni ez a felelősség” – mondta Kay a lapnak.

1944. április 15-én a 18 éves Kayt és családját a magyarországi Újfehértón lévő otthonukból deportálták, és végül május 22-én érkeztek meg Auschwitzba. Két hónappal később a németországi Kaufering koncentrációs táborba, majd 1944 novemberében Bergen-Belsenbe szállították. A súlyosan beteg és mindössze 11 kilósra fogyott Kayt 1945. április 15-én szabadították fel a brit csapatok – pontosan egy évvel azután, hogy el kellett hagynia otthonát.

Holocaust Survivor Testimony: Olga Kay

Olga Kay (née Czik) was born in 1926 in the town of Ujfeherto, Hungary, the ninth of ten siblings. The family, which was observant, was supported by her father Eliyahu’s shoe store. Her brothers studied in Heder, and on Sundays they learned Hebrew. On 15 April 1944, the family was deported to the village of Simapuszta.

Kay csak 2014-ben kezdett el nyilvánosan beszélni háborús élményeiről, amikor egyik unokája megkérte, hogy vegyen részt a Nevek, nem számok elnevezésű holokauszt-tanúságtételi programban. Azóta más alkalmakkor is mesélt, többek között az izraeli Hozd haza a tanúságtételt rendezvényeken, amelyeken a túlélők lakóhelyükön tartanak összejöveteleket, amelyeken megosztják tanúságtételüket jom hasoá alkalmából.

Kay elmondta a Times of Israelnek, hogy szeretett gyermekeit, unokáit és dédunokáit tekinti saját bosszújának Hitleren és a nácikon. Hozzátéve, hogy nem tolerálja azokat, akik megkérdőjelezik a holokausztot.

„Minden szavam igaz, amit mondok. Bizonyíték van arra, hogy megtörtént” – jelentette ki Kay.

„Hogy merészeli bárki is tagadni azt, amit átéltem”

– tette hozzá a 96 éves holokauszt-túlélő.

Kapcsolódó cikkek

Több mint 17 ezer egyszázalékos felajánlást kaptak a zsidó vallási szervezetek

2024.09.13.3 nap ago
Csak a MAOIH esetében csökkent némiképpen az SZJA 1%-os felajánlások száma a tavalyihoz képest.

Grósz Andor: A fociultrák felvonulása félelmet keltett a zsidó közösség tagjaiban

2024.09.12.4 nap ago
A Mazsihisz elnöke felháborítónak és megengedhetetlennek nevezte az esetet, amely miatt soron kívüli egyeztetést kezdeményezett Pintér Sándor belügyminiszterrel.

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.5 nap ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »