Miért volt mindig bozontos Einstein frizurája?

A relativitáselmélet megalkotójáról kevesen tudják, hogy gyakran járt lyukas cipőben, felesége fukarsága miatt állandó pénzszűkében volt, és többek között a tükörtojás megszállottja volt.

67 éve, 1955. április 18-án, 76 éves korában halt meg a világ valaha élt egyik legnagyobb tudósa, Albert Einstein. A relativitáselmélet megalkotója lerakta a modern fizika alapjait, és neki köszönhető, hogy másképpen gondolkodunk az időről, a tömegről és az energiáról. Kevesen tudják azonban, hogy Einstein a tükörtojás megszállottja volt. Ez csak egyike azon 10 dolognak, amelyeket Herta Waldow (születési nevén: Schiefelbein), aki hat éven át vezette a tudós háztartását, egy interjúsorozatban elárult róla.

Albert Einstein

Einstein második felesége unokatestvére, Elsa Löwenthal volt, aki egyszerűen nem tudta meggyőzni férjét arról, hogy elmenjen fodrászhoz, ezért inkább maga vágta le a haját. Waldow így emlékszik vissza: „Amikor már túl hosszú volt [Einstein] haja, amikor már túl volt egy határon, Elsa ollóval vágta le a haját, amit [a tudós] hajlandó volt elviselni. A professzorfeleség kóros rövidlátó volt, de vágás közben nem tudta a kezében tartani a lornyonját”. Ennek lett az eredménye a tudós védjegyévé váló bozontos frizurája, írja a Múlt-kor nevű portál.

A takarékoskodás fontos szerepet játszott a tudós és családja életben. Az Einsteinék háztartását 1927 és 1933 között vezető Waldow az egyik interjúban elmondta, hogy a férfi – jórészt felesége szűkmarkúságának köszönhetően – mindig pénzszűkében volt. Cipőin lyukak éktelenkedtek, és addig viselte a lábbeliket, ameddig csak lehetett. Kedvencei a szandálok voltak.  Nem csoda, hogy princetoni irodájában a következő volt olvasható: „Nem minden megszámlálható, ami számít, és nem minden számít, ami megszámlálható.”

Még több Kibic

Eperjes városa menti meg a 30 éves működés után bezárt zsidó múzeumot

2025.01.24.1 nap ago
A Szlovák Nemzeti Múzeum a takarékoskodás jegyében döntött a gazdag gyűjteménnyel rendelkező eperjesi Zsidó Múzeum bezárásáról.

Várj, ezt még elültetem! – A 2B Galéria tu bisváti kiállítása

2025.01.21.4 nap ago
A 2B Galériát működtető alapítvány fontos feladatának tekinti a zsidó kultúrát és tradíciót kortárs kontextusban bemutatni, ezért most is képzőművészeket kért fel az együtt gondolkodásra.

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.1 hét ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »