Bocsánatot kértek a szlovákok a zsidók deportálásáért

Március 25-én indult az első vonat Auschwitzba a szlovákiai Poprádról.

Nyolcvan éve kezdődött meg a szlovákiai zsidók deportálása. A szlovák parlament képviselői ebből az alkalomból pénteken elfogadtak egy nyilatkozatot, amelyben elítélik az akkori eseményeket, továbbá sajnálatukat fejezik ki és bocsánatot kérnek a zsidó lakosoktól az akkori államhatalom intézkedései miatt.

Az elfogadott nyilatkozat szerint a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa „különösen elítélendőnek tartja a zsidó származású állampolgárok erőszakos deportálását az akkori Szlovák Köztársaság területéről, amelyre 1942. március 25. és 1942. október 20. között került sor.”

Hangsúlyozza továbbá, hogy elfogadhatatlan minden olyan jogszabály, amely diszkriminációt vagy az emberi és polgári jogok megsértését eredményezi, írja a felvidek.ma.

Peter Kremský (OĽaNO) képviselő a múlt pénteki sajtótájékoztatóján rámutatott: az első transzport az auschwitzi koncentrációs táborba 1942. március 25-én indult Poprádról. Mintegy ezer embert, főként zsidó nőket és gyerekeket vittek el. A deportálások következő hulláma 1944 szeptemberétől 1945 márciusáig tartott.

Kapcsolódó cikkünk:

A lány, aki túlélte Mengele kísérleteit

Kapcsolódó cikkek

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.1 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

1944-es antiszemita plakátot idéző matrica jelent meg az érdi pályaudvaron

2024.09.05.5 nap ago
A padra ragasztott matrica felirata a „zsidó zsarnokság” elleni küzdelemre buzdítja az utazóközönséget.

Új fogadóteret alakítottak ki a szegedi zsidó temetőben

2024.09.02.1 hét ago
A korábbi gondnoki épületben a temetőt és a zsidó temetkezési szokásokat bemutató kiállítás várja a látogatókat.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »