Minden második sábbátkor zsinagógává változik az Izraeli Kulturális Intézet, ahol otthont talált Darvas István rabbi független közössége. Az együttműködés azonban jóval túlmutat azon, hogy az intézmény helyet biztosít a T12 elnevezésű közösségnek.
„Már nagyon jó állapotban van a féléves programunk”
– mondja Ledniczky Lívia, az Izraeli Kulturális Intézet (IKI) programigazgatója miközben egy határidőnaplót lapozgatva vázolni kezdi Darvas István rabbinak az elkövetkezendő hónapok eseményeit. A programigazgató és a rabbi éppen annak a Teva teremnek a színpadán ült össze egyeztetni, amely minden második pénteken otthont ad Darvas nemrég létrejött, T12 elnevezésű közösségének. A mostani egyeztetés célja az, hogy áttekintsék, az IKI-be költözött vallási közösség miként tudna kapcsolódni az intézmény tervezett programjaihoz.
T, mint törzs
Darvas Istvánnak régi álma vált valóra azzal, hogy kipróbálhatta magát egy független közösség vezetőjeként. A T12 közösség nevében a T betű magyarul és angolul is a törzs, illetve tribe szavakra utal, amely egyfajta zsidóság olvasatot, sokszínűséget és egységet kíván megjeleníteni – magyarázza a rabbi. Azt jelképezi, hogy olyan közösségként működnek, ahol a vallási élet különböző palettáiról érkező emberek is otthon érezhetik magukat. A 12-es szám pedig egyszerűen a tizenkét törzset jelenti.
Bár a januári események az IKI-ben még kisebbek voltak vagy az online térbe szorultak, a február már izgalmasabbnak ígérkezik. Ebben a hónapban az izraeli városok közül Sderot mutatkozik be és etióp kávé ceremónián is részt vehetnek a látogatók. Február 21-27 között pedig egy jiddis tematikájú hetet terveznek többek között az Osztrák Kulturális Fórummal, a Gólem Színházzal és a Zsidó Múzeum és Levéltárral közösen, amely keretében a kortárs jiddis kultúrát mutatnák be.
Mindezt koncertekkel, workshopokkal, gasztronómiai programokkal fűszerezve, de terveznek programot a népszerű Shtisel című izraeli sorozatról és kortárs jiddis műfordításról is, valamint a Héber Nyelvi Központ külön kurzussal készül erre a hétre. A jiddis kulturális hét keretében lehet találkozni az izraeli jiddis nyelvű ortodox közösséggel, a tel-avivi buszpályaudvaron működő Young Yiddish projekttel, de a Bar Ilan egyetem egyik tanárának előadása is meghallgatható lesz a 18. századi közel-keleti jiddisről.
Ha a jiddis nyelv körül forgó hét eseményei még nem is a legalkalmasabbak arra, hogy Darvas rabbi közössége saját programmal becsatlakozzon, a márciusi purim már annál inkább tűnik megfelelőnek. Az ünnepre szeretnének egy nagyobb bulit szervezni, de mindez nagyban függ még a járványhelyzettől is.
Ebben a félévben tovább épülnek az IKI rendszeres programjai. Folytatódnak az izraeli etnikumokat bemutató estek, de emellett minden hónapban egy-egy izraeli várossal is megismerkedhetnek az érdeklődők. Folytatódik az IKI Talks sorozat is érdekes izraeli történetekkel, közéleti személyekkel, aktuális témákkal, de a kiállítótérben is több izgalmas kiállítás is várja a látogatókat.
Nyár végi indulás
Augusztus óta viszont zsinagógaként is működik az intézmény, azon belül is a Teva terem, ahol a ünnepeken és minden második péntek estén, illetve szombaton összejönnek imádkozni a T12 tagjai. A teremben ilyenkor megfordítják a székeket, a kántor és a rabbi egy egyszerű pulpitust használnak, a Tóra olvasásához pedig összetolnak néhány asztalt. „Szerencsére még bírja a derekam” – jegyzi meg nevetve Darvas István.
A 2021-es év első felében a közösség még online működött, nyár elején tűnt úgy, hogy elkezdhetik a közösségi életet. „Csak abban voltam biztos, hogy nyár végén kezdeni akarok” – mondja a rabbi. Akkortájt beszélt valamilyen apropóból Ledniczky Líviával, aki abban az időben kezdett az IKI-ben dolgozni, a beszélgetés hamarosan arra terelődött, mi lenne, ha az új közösség az intézmény épületében kezdené el működését. Így történt, hogy augusztus 27-én a T12 közösség az IKI-ben megtartotta első közösségi eseményét. Az őszi ünnepeket még csak zártabb körben töltötte itt a közösség, de azóta ünnepeltek itt már bat micvát és kéthetente szombatfogadást és szombat reggeli imát tartanak, amihez bárki csatlakozhat.
Ledniczky Lívia programigazgatóként szeretett volna bemutatni az IKI-ben olyan közösségeket, amelyek Izraelben léteznek, de Magyarországon nincsen rájuk példa. Darvas István hívása után azonban már nem kellett sokat gondolkoznia ezen, hiszen már az első napon megbeszélték, hogy a T12 közösség lesz helyben a vallásos szekció. Így az IKI program naptárában is szerepelnek a T12 alkalmai, és a plakátokon is helyet kapnak.
Közben már az áprilishoz érkezünk az IKI-s programok sorolásában, ebben a hónapban lesz peszah, és az ehhez kapcsolódó események, amelyeket izraeliek szerveznek majd, illetve egy szefárd hetet is tartanának az intézményben. Erre hívnák el Liraz Charhi izraeli énekesnőt, aki a Budapest Ritmo rendezvény keretében április 9-én fellép Budapesten. Áprilisban lenne még program, amely az izraeli biztonságpolitika kérdését járná közül. Májusban pedig ismét a Szent István parkban ünnepelné az IKI a jom háácmáutot, Izrael Állam függetlenségi napját. Ide többek között Herzl szakállnövesztő versenyre várják majd az erős arcszőrzettel rendelkezőket.
Hogy a T12 közösségből ki vállalkozik majd egy tetemes méretű szakáll megnövesztésére, azt nem tudni előre, annyi azonban bizonyos, hogy a közösség folyamatosan növekszik. Egy átlagos péntek este 30-40 fő között látogatják a közösséget, szombat délelőtt 17 és 25 fő közötti a létszám, a nagyünnepeken pedig 70-80-an vettek részt a T12 eseményein.
A lehető legtöbbet tanítani
A közösségépítés szempontjából most a főhangsúly azon van, hogy a már meglévő tagok minél szélesebb körű ismeretek szerezzenek meg a zsidóságról, ezért sokat tanulnak együtt. Darvas szerint a mostani egy olyan időszak, amikor sok minden változik a hagyományos zsidó közösségeken belül és a hagyományhoz fűződő viszonyban. „Egy nagyon izgalmas kísérletben vagyunk, hogy végső soron milyen gyakorlat felé megy majd el az, amit most neológiának neveznek” – mondja a rabbi.
A neológ gyakorlat a kritériumai ugyanis ma egyáltalán nincsenek meghatározva, de Darvas Istvánnak nem is az a célja, hogy ezt meghatározza, nem szeretne egy erre vonatkozó szabályrendszert lefektetni. Arra kíváncsi, hogy ez a fogalom meddig és hogyan bővíthető. A rabbi ezért felméri a közösségbe járók igényeit, és megpróbál minél többet tanítani, mivel úgy véli, egy zsidó közösség csak a speciális zsidó műveltségére építve fogalmazhat meg reális célokat.
„A kis közösségekben könnyebben megvalósítható, hogy a véleményszabadság ne kizárólag a világban zajló változásokat, illetve a véleményt közlő személyiségét és/vagy pillanatnyi lelki állapotát tükrözze, hanem a megszerzett és folyamatosan bővíthető ismereteknek legyen elsődleges szerepe”
– hangsúlyozza Darvas István. Nem az a cél tehát, hogy több ezren csatlakozzanak, hanem az, hogy aki csatlakozik, az szellemileg és lelkileg is profitálni tudjon a közösségből.
„Nagyon élővé teszi a házat az, hogy minden második héten itt imádkozik egy közösség” – érvel Ledniczky Lívia amellett, miért jó az IKI-nek, hogy egy vallási közösség is működik a falai között. Sokszor előfordul, hogy a három emeleten három különböző program zajlik, a T12-es közösségbe érkező gyerekek például fel tudnak menni a Somer péntek esti programjára, ha esetleg megunnák a téblábolást a zsinagógában. A programigazgató szerint a T12-ben egyébként is nagyon jól fogadják a gyerekeket, akik nem ijednek meg a rabbitól, és még a tóraolvasás alatt sem jelent problémát, ha a kisebbek közelről figyelik az eseményeket. „Így nőnek bele a gyerekek a közösségi életbe, hogy jól érzik magukat a zsinagóga térben is.”
Nem egy szokványos zsinagóga tér
Az IKI Teva terme viszont egyáltalán nem nevezhető egy szokványos zsinagógának, de Ledniczky Lívia szerint ezzel nincs semmi baj, sőt, a mai modern zsinagógaterek pont úgy vannak tervezve, hogy sokféle alkalmazási lehetőséget magukba foglaljanak. „Ez már nem egy kötött helyszín, és jó látni, amikor pénteken megfordulnak a székek, és funkciót vált a tér” – mondja az IKI programigazgatója.
Darvas István amikor egy saját ingatlant keresett, akkor is már a többfunkciós használat volt a cél. Ha kell, akkor zsinagóga, de lehet egyben egy galéria, vagy éppen egy játszóház. „Nagyon szeretem azokat régi zsinagógákat, ahol még van élet, és vannak padok is benne, de ez nem tűnik a jövőben egy járható útnak” – véli a rabbi. „A jövő azoké a tereké, amelyek arra is alkalmasak, hogy zsinagógák is legyenek” – teszi hozzá. Ebből a szempontból az IKI pont megfelelő, minden adott, amire egy zsidó közösségnek szüksége van: a többfunkciós terek, van egy kis kert, konyha és biztonsági őr.
A vallási közösség és az IKI kulturális funkciójának keveredésének eddig mindkét fél csak az előnyeit tapasztalta. A közösség tagjai megszerették és otthonosan mozognak már az IKI-ben. A kiállítótérben ahol a kiddusokat szokták tartani, rendszeresen változik a kiállítási anyag. Az egyik kiállítás megnyitót éppen pénteken tartották, így ima után a T12 és az IKI vendégei együtt ettek egy közel-keleti vacsorát és hallgathatták meg a programigazgató beszédét.
Ledniczky Lívia szerint azonban nem csak ebben van együttműködés, a mostanihoz hasonlóan, rendszeresen egyeztetnek a programokról, illetve a formálódó ötletekről, a T12-ben felmerülő igényekről, de akár vallásjogi kérdésekben is kikéri a programigazgató a rabbi véleményét.
„Bár új az intézet életében, hogy egy vallási közösségnek adjon helyet, lényegét tekintve nem idegen számunkra a helyzet. Az IKI több szervezetnek is otthona, ezek sora bővült most a T12-vel”
– foglalja össze Lívia.
Az majd idővel kiderül, hogy ez egy átmeneti helyszín vagy hosszútávon is itt fog maradni a közösség, annyi viszont bizonyos, hogy legközelebb február 4-én pénteken, illetve 5-én szombaton tart a T12 közösség Darvas István rabbi vezetésével szombatfogadást és szombat reggeli imát az Izraeli Kulturális Intézetben.