Azerbajdzsán január 27-én első alkalommal fog megemlékezni a holokauszt nemzetközi napjáról, és ezzel egyike lesz azon kevés muszlim többségű országnak, ahol megemlékezést tartanak ezen a napon.
Az ENSZ közgyűlése 2005. november 1-jei határozatával január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Az emléknap a legnagyobb második világháborús megsemmisítő tábor, az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának évfordulója. A legtöbb muszlim országban nem emlékeznek meg erről a napról, Azerbajdzsánban viszont ez most változni látszik.
Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök a hónap elején találkozott ugyanis Marc Schneier rabbival, aki a zsidó-muszlim kapcsolatok régi szószólójának számít. Alijev ezen a találkozón jelentette be a megemlékezésről szóló döntést, és egyúttal kötelezettséget vállalt egy zsidó iskola finanszírozására Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban.
Schneier elmondta, hogy találkozójuk során ő kérte Alijevet erre a lépésre, és az elnök készségesen beleegyezett. Alijev azt is közölte a rabbival, hogy utasítani fogja a külügyminisztériumát, hogy egyeztessen Izrael azerbajdzsáni nagykövetével a holokauszt emléknapi megemlékezések megtervezésében.
Schneier szerint ez egy újabb lépés Aliev „páratlan szolidaritásában és elkötelezettségében az őshonos zsidó közösség, a világ zsidósága és Izrael Állam iránt”.
Alijev emellett kötelezettséget vállalt arra, hogy finanszírozza a Bakuban egyre növekvő Chábád közösség iskoláját. Az azeri elnök megkérte az ottani rabbit, hogy tájékoztassa őt, ha az iskola a jövőben bármilyen pénzügyi nehézségbe kerülne, akkor vállalja, hogy az esetleges hiányt is finanszírozza. (Jpost)