Közeleg a karácsony, mit csináljanak a zsidók?
Rabbi vagyok és karácsony napján születtem. Az anyámat ráadásul Máriának hívják – írja Charley Baginsky brit rabbi, aki az ünnepi időszak zsidó perspektívájáról elmélkedik.
Sokszor kérnek arra, hogy mondjak véleményt vitás kérdésekről, de ezek közül a legvitatottabb az, ha a zsidókról és a karácsonyról beszélek.
Az ünneppel való személyes kapcsolatom is ellentmondásosnak és mulatságosnak tűnhet: én vagyok az a rabbi, aki karácsony napján született. Anyámat pedig Máriának hívják.
De nem csak a születésem kedvező dátuma alakította gondolataimat erről a témáról. Olyan családban nőttem fel, ahol anyám betért zsidó volt, a bébiszitterünk pedig nagyon vallásos katolikus, akinek fontos volt ez az ünnep. A gyermekeim édesapja is betért a zsidóságba, így a férjem családja is vegyes hitű, akiknek nagyon fontos a karácsony.
De mindannyian tudjuk – hacsak nem vagyunk teljesen elzárva a világtól –, hogy közeleg a karácsony. Érezzük, látjuk és halljuk bő hat héten át, ez ömlik mindenhonnan. Ez személy szerint bosszantó – emlékeztet arra, hogy mivel már nem élek Izraelben, nem lehet bulizni a születésnapomon.
Tudom, sokak számára ez az időszak azt jelzi, hogy közeleg a jól megérdemelt szabadság. Sokan szeretik, hogy ilyenkor együtt lehetnek a szeretteikkel, akiknek nem kell dolgozni, iskolába járni. Ugyanígy vannak zsidók, akik nagyon magányosak az évnek ebben az időszakában, és róluk sem szabad elfeledkeznünk.
És akkor itt van az örök kérdés – legyen-e karácsonyfánk?!
Mindegyikünknek magunknak kell eldönteni ezt a kérdést. Nálam nincsenek karácsonyi díszek a házamban – nyilvánvalóan rontanák a születésnapomat! De a gyerekek a szezonban meglátogatják a nem zsidó családjukat, ajándékokat visznek nekik, és biztos vagyok benne, hogy lakmároznak a fákon lévő csokoládéból. Azt is fontos felismernünk, hogy egyes keresztények számára fontosabbak a díszek és a fák, mint maga az ünnep, és annak szellemisége.
Számomra a shalom bayitben rejlik ennek az időszaknak a lényege, hogy fényt vigyünk a pillanatnyilag hideg és sötét világba. Tehát akár van otthon menóránk, fánk, vagy akár mindkettő, akár egyik sem, mindenkinek sok-sok fényt kívánok ezekre a hetekre!
- Charley Baginsky rabbi a brit Liberális Judaizmus nevű mozgalmat képviselő szervezet ügyvezetője elnöke, a cikk eredetileg a brit Jewish News oldalán jelent meg.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!