Botlatókövet helyeznek a Magyar Olimpiai Bizottság zsidó alapítójának emlékére

Kemény Ferenc és felesége a gettóba zárás és deportálás, a megaláztatás és a biztos halál elöl menekülve, 1944. november 21-én önkezükkel vetettek véget életüknek.

A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület és Budapest XIII. kerület Önkormányzata Dr. Kemény Ferenc és Schäffer Jolán botlatókövét helyezi el 2021. november 21-én, vasárnap délelőtt 10 órakor, utolsó lakhelyük, a XIII. kerület Pannónia u. 14. sz. ház előtt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik alapítója, a Magyar Olimpiai Bizottság alapítója és első titkára, valamint felesége Schäffer Jolán a gettóba zárás és deportálás, a megaláztatás és a biztos halál elöl menekülve, 1944. november 21-én önkezükkel vetettek véget életüknek.

Kemény Ferenc (Fotó: Wikimedia Commons)

A résztvevőket köszönti Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke és Csiga Gergely, Budapest XIII. kerület alpolgármestere. A megemlékezésen részt vesz Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. Kemény Ferenc életútját Dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója ismerteti. Közreműködik Takáts Andrea színművész.

Kohn (más forrásban Kaufmann) Ferenc 1860. július 17-én született Nagybecskereken. Tanulmányait Budapesten végezte. Már 23 évesen matematika-fizika, majd francia-német szakos tanári diplomát szerzett. Egyetemi évei alatt áttért a keresztény hitre. Négy szemeszter hallgatott a párizsi Sorbonne egyetemen, ahol megismerkedett az újkori olimpiai mozgalom vezéralakjával, Pierre de Coubertin báróval, akivel jó baráti viszonyt alakított ki.

Mikor 1894-ben a Sorbonne egyetem dísztermében egy sportfórum keretében, Courbertin lelkesítő előadásának nyomán megalakult a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A báró az elsők között hívta meg a bizottság tagságába Kemény Ferencet. Kemény Ferenc tagja volt annak a hétfős társaságnak, amely elkészítette azt az Olimpiai Chartát, amely alapelveiben ma is érvényben van.

A nemzetközi alapok letételét követően Kemény Ferenc hozzálátott a magyar olimpiai mozgalom megszervezéséhez. Munkájának eredőjeként 1895. december 19-én, Budapesten megtarthatta alakuló ülését a Magyar Olimpiai Bizottság. A testület elnökévé Berzevinczy Albertet, titkárának Kemény Ferencet választották.

41 esztendős korában lépett frigyre katolikus szertartás szerint a szintén zsidó származású Schäffer Jolánnal. A nyilas hatalomátvételt követően korai kikeresztelkedése ellenére is gettóba kellett vonulniuk. Az ekkor 84 éves tudós, egykori sportdiplomata és békeharcos nem vállalta ezt a megpróbáltatást és feleségével együtt 1944. november 21-én öngyilkosságot követett el.

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.4 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.7 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »