Szobrot kap Liverpoolban a Beatles zsidó menedzsere

Az „ötödik Beatle-nek” is nevezett Brian Epstein érdeme, hogy az üzleti élethez keveset értő fiatal tehetségekből a világ legmeghatározóbb rockegyüttese lett.

Brian Epstein jom kipur napján született orosz és litván zsidó származású családban. 1961-ben ő fedezte fel először a Beatlest a liverpooli Cavern Clubban. 1962-ben lett a zenekar menedzsere, neki köszönhető, hogy a Beatles egy kis helyi zenekarból az 1963-as Ed Sullivan Show-ban fellépő, öltönyös világszenzáció lett.

Brian Epstein (Fotó: Joop van Bilsen / Anefo / Wikimedia Commons)

Epstein egyszerre volt meleg és zsidó, két olyan identitás, amely különösen megnehezítette az életét az 1960-as évek Angliájában. A Beatles tagjai gyakran viccelődtek Epsteinnel a szexuális orientációjáról – olvasható Ivor Davis, a zenekar 1964-es amerikai turnéjáról tudósító zsidó újságíró visszaemlékezésében.

A szobor állítása mögött álló Brian Epstein Emlékprojekt szóvivője a BBC-nek arról beszélt, hogy ez lesz az első olyan szobor Liverpoolban, amely egy LMBTQ-személynek állít emléket.

Epstein 1967-ben, 32 évesen halt meg kábítószer-túladagolásban, a liverpooli Long Lane zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra. Néhány héttel a temetést követően a Beatles mind a négy tagja részt vett az Epstein tiszteletére rendezett megemlékezésen az Abbey Roadon lévő New London zsinagógában. (JTA)

Kapcsolódó cikkek

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.3 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.5 nap ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Az egyre nehezebb anyagi helyzet miatt változik a Gólem Színház kávézójának nyitvatartása

2024.09.04.5 nap ago
Kárpótlásként újonnan érkező különleges gasztroeseményeket ajánlanak a látogatók figyelmébe.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »