Az 1951-es budapesti kitelepítettek ötöde holokausztot megjárt zsidó volt

A kitelepítés ma az „emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények” kategóriában tartozik. A holokausztot követően mégis sor kerülhetett arra az embertelenségre, amely során több ezer embert osztályellenségnek nyilvánítottak Budapesten, majd „száműzték” őket otthonaikból.

A Rákosi-rendszer 1951. május 21. és július 18. között, társadalmi osztály alapon több mint 5000 családot, legalább 12–14 ezer személyt kitelepített Budapestről. A kitelepítés valódi indoka az volt, hogy a Magyarország orosz megszállását követően hatalmától megfosztott régi vezető rétegeket Budapest belső területeiről el akarták távolítani.

A kitelepítettek kifosztásával, tönkretételével sokezer belső budapesti értékes ingatlanhoz jutottak az orosz megszállók illetve magyar kollaboránsaik.

A kitelepítettek egyharmada 1945 előtt a magyar hadsereg katonatiszjeként szolgált (33%), több mint egyötödük (23%) a gazdasági elit tagja (nagykereskedő, bankvezető, üzem-tulajdonos vagy igazgató) volt, mintegy 17 %-uk az orosz megszállás előtti állami tisztviselőként, 6 %-uk rendőrként, ugyanennyien arisztokrataként került fel a kitelepítési listákra.

A kitelepítettek között számos zsidó áldozat is volt, akiknek a holokausztot követően ismét borzalmas éveket kellett átélnie 1951 és 1953 között. Erről ír Dombi Gábor Osztályellenségek – Az 1951-es budapesti kitelepítés zsidó áldozatai című 2020-ban megjelent munkájában. A kutató szerint a kitelepítettek 20,4%-a volt olyan zsidó vallású vagy származású ember, aki a zsidótörvények, a deportálások, a zsidóüldözések áldozatául is esett.

A Kazinczy utcai orthodox központ udvara, hüpe (menyegzői baldachin) a zsinagógánál. (Kép forrása: Fortepan / Hámori Gyula)

A szerző szerint a kitelepítés szó meglehetősen eufemisztikus, mivel ez minden esetben a szülő- vagy lakhelyről való elűzést jelentette, amelyet követően a kijelölt személyek támogatást kap(hat)tak, hogy folytatni tudják az életüket. A Budapestről kitelepített emberekkel ugyanakkor olyan kíméletlenül bántak el, hogy a – majdnem teljes – vagyonelkobzás mellett, a legtöbb esetben nyomorúságos életkörülmények között kellett tölteniük a mindennapjaikat, megfelelő munka, és így sok esetben jövedelem nélkül.

Ezért a szerző szerint sokkal inkább egy újabb deportálásról volt szó ekkor is, akárcsak a 2-dik világháború idején.

A kitelepítés ma az „emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények” kategóriában tartozik, a kifejezés már 1951-ben is ismert volt. Ennek ellenére, illetve a holokausztot követően mégis sor kerülhetett arra – a kommunista rezsim által végrehajtott – embertelenségre, amely során több ezer embert osztályellenségnek nyilvánítottak Budapesten, majd „száműzték” őket otthonaikból, a városból.

A Szabad Népben 1951-ben megjelent Horthy miniszterei és nyugati barátaik címet viselő cikk jól mutatja a hatalom véleményét az áldozatokról:

„Ordításuk és toporzékolásuk számunkra a legjobb bizonyítéka annak, hogy ezúttal is jó helyre ütöttünk. Népünk elkeseredett, aljas ellenségeinek magatartásából látjuk legjobban, hogy helyes és szükséges volt ez a lépés. Éppen ezért tettük meg.”

 

Kapcsolódó cikkek

Visszavonta a kormány a Sorsok Háza megnyitásáról szóló határozatát

2024.09.20.11 óra ago
Ebben a határozatban bízta meg a kormány 2018-ban az EMIH-et a projekt megvalósításával.

Egy műemlék zsinagógát is elárasztott a pusztító árvíz Csehországban

2024.09.18.2 nap ago
Az áradás okozta kárt egyelőre nem tudják megbecsülni.

Olyan mértékű az antiszemitizmus Európában, amelyre az EU létrehozása óta nem volt példa

2024.09.17.3 nap ago
Mairead McGuinness uniós biztos szerint a büntetőjog eszközeivel kell fellépni az antiszemita cselekedetek elkövetőivel szemben.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »