A Tóra örömünnepén kerül újra használtba a nácik által ellopott tóratekercs

A 130 éves tóratekercs először kerül használatba azóta, hogy a nácik 1942-ben eltulajdonították.

A tóratekercset 1890-ben készítették Brno városában, a nácik 1942-ben tulajdonították el, hogy abba a Prágában tervezett Központi Zsidó Múzeumba szállítsák, amelyet az általuk kifosztott zsidó közösségektől ellopott több ezer liturgikus tárgy bemutatására akartak felhasználni. Ebből a múzeumból lett aztán a helyi zsidó közösség tulajdonában lévő prágai Zsidó Múzeum.

A nácik által ellopott tóratekercs

A Memorial Scrolls Trust elnevezésű, Tórák és más zsidó szentírások megőrzését végző londoni szervezet vasárnap bejelentette, hogy a nácik által ellopott tóratekercset a Prágában működő Ec Chaim progresszív zsidó hitközség használatába adja. A tekercs még a szeptember 28-án kezdődő szimchat Tóra, vagyis a Tóra örömünnepe előtt megérkezik a közösséghez. (JTA)

Még több Kibic

20. születésnapját ünnepli a Hanoar Hatzioni

2026.06.11. 13 óra ago
Mindenki meg van hívva az eseményre, amely egyben a Hanoar idei évadának lezárása is lesz.

Az élet jön tovább. De hogyan?

2026.06.10. 1 nap ago
A nyugdíjról sokáig úgy beszéltünk, mint a megérdemelt pihenés idejéről. Csakhogy a mai hatvanas generáció már nem feltétlenül ebben a képben látja magát: aktív, tervei vannak, és nem szeretné, ha a következő húsz-harminc évét elavult „nyugdíjas” szerepek határoznák meg. Lebovits Ágnessel, a 60+ Újrahangoló Program vezetőjével arról beszélgettünk, miért lehet a nyugdíjba vonulás egyszerre krízis és lehetőség, és miért nem érdemes ezt az új fejezetet egyedül kitalálni.

Új digitális platform mutatja be az antiszemitizmust és cigányellenességet a visegrádi országokban

2026.06.10. 2 nap ago
A TRACE egy regionális kezdeményezés, amely célja a közép-európai antiszemitizmus és cigányellenesség követése és elemzése. Az új felület lehetőséget kínál jelenkori incidensek bejelentésére is, így az adatbázis folyamatosan frissülhet. A témában nemzetközi konferenciát szerveznek a napokban Auschwitz-Birkenauban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »