Zsidókat mentő katolikus pap tiszteletére avattak emléktáblát a Lauder Iskolában

Klinda Pál atya több mint száz zsidó nő és gyermek életét mentette meg, akiket az általa működtetett varrodában bújtatott el. Az egykori üzem épülete ma a Lauder óvodájának ad otthont.

Emléktáblát avatott kedden a Lauder Javne Iskola közössége Klinda Pál katolikus pap tiszteletére az intézmény óvodájának kertjében. A Lauder Óvoda jelenlegi épületében üzemelt az a varroda, amely Klinda atya és Mallász Gitta vezetésével működött, és ahol a holokauszt idején több mint száz zsidó nőt és gyermeket bújtattak el a deportálások elől.

Fotó: Kibic

Klinda Pál itt alapította meg az első magyar katolikus ipari leányiskolát 1941-ben, majd itt hozta létre a Boldog Katalin nagyleányotthont, amelyhez varroda is tartozott. A német megszállást követően Klinda atya felkereste Angelo Rotta magyarországi apostoli nunciust, hogy a Budakeszi úton létesített varrodát a Vatikán képviselőjének oltalma alá helyezze, hogy oda üldözött zsidó nőket fogadhasson be.

Klinda Pál az apostoli nunciatúra alkalmazottja lett és ezáltal megillette a diplomáciai védelem. Az atya azt is elérte, hogy a varroda hadiüzemként működhessen. Erre azért volt szükség, mert a hadiüzemek dolgozóinak bent kellett lakniuk a varrodában, így az ott dolgozó zsidó lányok és asszonyok menedékre lelhettek az üzem falai között.

Az egyik ott bújtatott túlélő így emlékezett vissza a Katalinban eltöltött időszakra:

„Ott dolgoztunk az üzemben. Akinek volt varrógépe, be kellett adnia a Katalinba. Anyámnak volt egy, s azt el is vittük az üzembe. A varrodában ötös sorokban ültünk, nők. Ez egy nagy terem volt, és tele volt a katonaság számára készítendő ingek anyagával. Voltak nők, akik megtanították a többieket varrógéppel varrni. Így aztán szakmailag rendben volt. Fantasztikus szellemi légkör volt a varrodában. Több inget varrtunk meg, mint ami arra a napra be volt tervezve, és amikor befejeztük, elkezdtünk énekelni, együtt! Valóban nagyon gyorsan dolgoztunk, és örömünk is volt benne… Ezekben a nehéz időkben, amit átéltünk, olyan volt ez, mintha moziba mentünk volna.”

A varrodának hiába volt diplomáciai védettsége, 1944 végén a nyilasok betörtek az üzembe. Klinda Pál és Mallász Gitta bátorságának köszönhetően azonban a ház lakói közül sokaknak sikerült elmenekülniük. Miközben az atya és az üzemvezető a nyilasokkal vitatkoztak, a zsidók többsége a szomszédos ház udvarán keresztül elmenekült. Tizennégy zsidót így is elfogtak és a ravensbrücki koncentrációs táborba deportáltak.

Emberéleteket mentett a vészkorszakban – Emléktáblát avattak Klinda Pál tiszteletére

Emléktábla avatással tisztelegtek #Klinda #Pál előtt a #Lauder #Iskola kertjében. A katolikus pap a vészkorszakban egy varrodát hozott létre a Budakeszi úton, így pedig emberélteket mentett meg a biztos haláltól. Web: https://hegyvidektv.hu Facebook: https://www.facebook.com/hegyvidektelevizio/ Közműsor szolgáltatóként a Hegyvidék Televízió korszerű, a helyi igényekhez igazodó, azokat kiszolgáló műsorstruktúrájával közvetítő szerepet tölt be a lakosság, az önkormányzat, a közhivatalok és a civil szervezetek között.

Klinda Pál 1945-ben meghalt, embermentő tevékenységéért 1995-ben posztumusz Világ Igaza kitüntetést kapott a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettől. Mallász Gitta 2011-ben, szintén a halála után kapta meg a Világ Igaza címet.

Az emléktábla avatásán a Lauder diákjai és tanárai mellett részt vettek a zsidó hitközség és a keresztény egyházak képviselői, valamint Pokorni Zoltán 12. kerületi polgármester, aki a Hegyvidék TV-nek nyilatkozva arról beszélt, hogy a magyarországi zsidóüldözés megítélését nehezíti, hogy nagyon sokan a német megszállásra hivatkoznak, de az akkori magyar társadalom közönye is kellett ehhez a tragédiához.

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.4 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.8 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »