Először emlékeztek meg olimpiai megnyitón a 49 éve Münchenben meggyilkolt izraeli sportolókról

A tokiói olimpia megnyitó ünnepsége volt az első, amelyen tisztelegtek azon 11 izraeli sportoló előtt, akiket palesztin terroristák gyilkoltak meg az 1972-es müncheni olimpián.

Az olimpiai játékok megnyitóján Tokióban megemlékeztek a koronavírus-világjárvány, illetve az olimpiák történelme során elhunytakról. Külön megemlítették a müncheni játékokon meggyilkolt izraeli küldöttség 11 tagját. A stadionban egy perc néma csenddel és egy táncbemutatóval is tisztelegtek az elhunytak előtt.

A müncheni terrortámadás áldozatai

„Elsősorban azokra emlékezünk, akik az olimpiai játékok során vesztették életüket” – mondta a bemondó. „Egy csoport még mindig erős helyet foglal el mindannyiunk emlékezetében, és mindazokat jelképezi, akiket a játékok során veszítettünk el: az 1972-es müncheni olimpiai játékokon részt vevő izraeli küldöttség tagjai.”

A müncheni áldozatok családjai évek óta kampányolnak azért, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) nyilvánosan nagyobb elismerésben részesítse a meggyilkoltakat. A NOB-ot bírálatok érték, amiért 40 évvel a támadás után, a 2012-es londoni játékok megnyitóján nem volt hajlandó egy perc néma csenddel emlékezni az izraeli áldozatokra.

The Jewish Independent on X (formerly Twitter): „For the first time since 1972, the 11 Israeli athletes murdered at the Munich Olympics are remembered at the Opening Ceremony of the Tokyo GamesVideo: Channel 5 Sport pic.twitter.com/OOrlMCrXTD / X”

For the first time since 1972, the 11 Israeli athletes murdered at the Munich Olympics are remembered at the Opening Ceremony of the Tokyo GamesVideo: Channel 5 Sport pic.twitter.com/OOrlMCrXTD

„Végre igazságot szolgáltattak a Münchenben meggyilkolt férjek, fiúk és apák számára”

– fogalmazott közös nyilatkozatban két áldozat özvegye, Ankie Spitzer és Ilana Romano. „49 évig küzdöttünk, és soha nem adtuk fel. Nem tudjuk visszatartani a könnyeinket. Ez az a pillanat, amire vártunk” – írták.

2016-ban a riói játékok során tartottak először megemlékezést a müncheni áldozatok előtt tisztelegve, igaz akkor még nem a megnyitóünnepségen, hanem egy külön eseményen. A megemlékezésen részt vett Thomas Bach NOB-elnök is, aki akkor azt mondta, hogy a müncheni mészárlás

„nemcsak az olimpikonjaink elleni támadás volt, hanem az olimpiai játékok által képviselt értékek elleni támadás is egyben”.

Ezen a napon ejtették túszul és gyilkolták meg az izraeli sportolókat a müncheni olimpián

Bach később ígéretet tett az áldozatok családjainak, hogy az olimpiai mozgalom 49 év után először a történelemben megemlékezik a müncheni terrortámadás 11 izraeli áldozatáról.

Az 1972-es müncheni olimpián elkövetett támadás során 11 izraeli sportolót gyilkolt meg a Fekete Szeptember nevet viselő palesztin terrorista csoport. Az izraeliek közül kettőt az olimpiai faluban gyilkoltak meg, a többieket túszul ejtették, és több száz palesztin fogoly, valamint két nyugatnémet baloldali aktivista szabadon bocsátását követelték. Miután a német biztonsági erők sikertelenül próbálták kiszabadítani a túszokat, a palesztinok az izraeliek ellen fordították fegyvereiket, és mindannyiukat megölték. (Times of Israel)

Még több Kibic

Egy százéves háziorvos visszatekint

2025.01.10.1 óra ago
Dr. Körmendi István, a 102 éves háziorvos könyvet írt az életéről, benne a holokauszttal kapcsolatos emlékeiről. A könyvet a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) mutatja be.

A filmvásznon elevenednek meg az első frankfurti Auschwitz-per jegyzetei

2025.01.09.1 nap ago
A Vizsgálat című film magyarországi premierje a 30 éves Bálint Ház és a Zsidó Világkongresszus szervezésében. Az esemény méltó módon kapcsolódik a holokauszt 80. évfordulójához és a #WeRemember kampányhoz.

Lovagi rangot kapott Stephen Fry, akinek magyar zsidó nagyszülei 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában

2024.12.31.1 hét ago
Sir Stephen Fry jelenleg a Kincs a múltból című filmben látható a magyar mozikban, ahol egy holokauszt-túlélőt alakít.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »