Harcolt a nácik ellen a világ első női karmestere

A zsidó származású, nyíltan leszbikus Frieda Belinfante nem menekült el a németek megszállta Hollandiából, hanem harcba szállt a nácik ellen. Ő volt a világ első női karmestere.

Az 1904-ben Amszterdamban született Frieda Belinfante zsidó apja és keresztény anyja is zenész volt.

Kemény munkájának köszönhetően elérte, hogy 1937-ben az amszterdami Concertgebouw vezetése őt kérte fel, hogy állítson fel és vezessen egy kamarazenekart Het Klein Orkest néven. Ezzel Frieda Belinfante lett az első nő Európában, aki hivatásos karmesterként és egy állandó zenekar művészeti igazgatójaként dolgozhatott, írja a 24. hu.

Sikerét azonban nem sokáig élvezhette. A német megszállás nemcsak a karrierjét törte derékba, hanem az életét is fenyegette, a helyzetét tovább súlyosbította, hogy zsidó származása mellett felvállaltan leszbikus is volt, így több okból is a nácik célkeresztjébe került. Frieda azonban nem próbált elmenekülni az országból, hanem barátja és művésztársa, a szintén nyíltan homoszexuális Willem Arondeus közvetítésével aktív tagja lett a holland ellenállási mozgalomnak. Elsősorban hamis papírokat gyártott a bujkálni kényszerülő zsidó és nem zsidó honfitársainak, de ennél veszélyesebb akciókban is szerepet vállalt.

Frieda 1944-ben menekült el Hollandiából, és végül hosszas hányattatások után 1948-ban Kaliforniába emigrált, és hamarosan az Orange County filharmonikusok karmestere lett, ám 1962-ben leváltották, mivel a vezetőség úgy érezte, egy férfi karmesterrel „komolyabb” benyomást tehetnek a lehetséges szponzorokra.

Ezután különböző zenei társaságokban vállalt szerepet, illetve tanítással foglalkozott. Élete vége felé egy interjúban így foglalta össze pályáját:

Egyszerűen túl korán volt még nekem. Újra kéne születnem. Sokkal többet tehettem volna, ez elszomorít. De nem vagyok boldogtalan ember. Mindig a következő teendőt várom. Mindig van mit tenni.

Frieda Belinfante 1995-ben halt meg az USA-ban.

Még több Kibic

Felhívás diákok részére a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából

2025.01.20.6 óra ago
A Mazsike arra kéri a diákokat, hogy keressék fel a lakhelyükön lerakott botlatóköveket, és mécses meggyújtásával, emlékkavicsok elhelyezésével emlékezzetek meg az áldozatokról.

Új emléktábla őrzi a budapesti gettó felszabadításának emlékét

2025.01.19.1 nap ago
A Dohány utcai zsinagógában rendeztek megemlékezést a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulója alkalmából.

Az argentin elnök első nem zsidóként kapta meg a zsidó Nobelt

2025.01.15.5 nap ago
Javier Milei a Genezis-díjjal járó egymillió dolláros pénzjutalmat az antiszemitizmus elleni küzdelemre fogja felajánlani.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »