Emléktáblát állítanak a horthyligeti internálótábor áldozatainak

A Horthyliget nevű internálótábor a Csepel-szigeten működött 1944-ben, amíg az ott őrzött foglyokat haláltáborokba nem deportálták.

A köztudatban ma már nem él a Horthyliget internálótábor emléke, az oda internáltak emlékét nem őrzi emlékmű, ezért a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete (NÜB) emléktáblát tervez felállítani a deportáltak és mártírok tiszteletére. Erről Schiffer János, az egyesület elnöke beszélt a mazsihisz.hu-nak.

A tervek szerint a táblát nem az egykori tábor helyszínén, hanem a IX. kerületben, a Boráros tér környékén helyezik majd el, hogy forgalmas helyen, és az egykori Horthyliget irányába menet mutatva emlékeztessen az áldozatokra. A NÜB jelenleg forrásokat gyűjt az emléktábla felállítására, támogatásokat kérnek és remélnek a magyar államtól, újságíró- és jogász érdekvédelmi szervezetektől, valamint zsidó közösségektől, illetve magánszemélyektől.

A Horthyliget nevű internálótábor 1944 márciusától 1944 augusztusáig működött a Csepel-szigeten, a Weiss Manfréd Művek egyik lebombázott gyártelepén, a mai Szigethalom területén. Több száz zsidó raboskodott itt, a kor neves újságírói és jogászai közül többeket is itt tartottak fogva.

A lebombázott repülőgépgyárban a foglyokat kényszermunkára osztották be, majd 1944 júliusában több transzportban haláltáborokba deportálták őket. Csepel szigetét 1944 július 30-tól súlyos légitámadások érték, az óvóhely nélküli internálótáborban sokan meghaltak. A horthyligeti internálótábort 1944 augusztus végén szüntették meg.

Kapcsolódó cikkek

Grósz Andor: A fociultrák felvonulása félelmet keltett a zsidó közösség tagjaiban

2024.09.12.8 óra ago
A Mazsihisz elnöke felháborítónak és megengedhetetlennek nevezte az esetet, amely miatt soron kívüli egyeztetést kezdeményezett Pintér Sándor belügyminiszterrel.

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.1 nap ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.2 nap ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »