Gettó emlékhely épülhet a VII. kerületi Klauzál téren

A pályázatot kiíró Erzsébetváros Önkormányzata célja, hogy olyan emblematikus köztéri alkotás jöjjön létre, amely 21. századi módon reflektál a jelenkor és a jövő nemzedéke számára Európa utolsó gettójának, a pesti gettónak tragikus eseményeire.

Ötletpályázatot írt ki az erzsébetvárosi önkormányzat egy olyan, a Klauzál téren felállítandó köztéri alkotás létrehozására, amely a pesti gettónak állítana emléket. A kiírás szerint az alkotás lehet képzőművészeti, tájépítészeti alkotás, „public art” vagy más, a közteret alakító és értelmező mű.

Emléktábla a Wesselényi utca 44. számú épület Kertész utcai oldalán. A volt izraelita polgári iskola a II. világháború alatt a gettó kórházaként működött.(Fotó: Fortepan / Bauer Sándor)

A pályázatokat június 30-ig várják, az elkészült alkotást pedig jövő év tavaszán tervezik felavatni.

Kemény Mária művészettörténész évek óta szorgalmazta, hogy a Klauzál téren emlékműve legyen a holokauszt áldozatainak. A HVG-nek nyilatkozva pár évvel ezelőtt elmondta, hogy szerinte azért lenne a Klauzál tér erre a legmegfelelőbb hely, mert ez volt a a budapesti gettó központi és egyetlen szabad tere. A gettó lakói ide temetkeztek, amikor már nem hagyhatták el a gettó területét.

„Amikor tehát 1945 januárjában kinyitották a gettót, részben temetetlen, részben temetett holtakkal volt tele ez a terület. Iszonyú nagy volt a hideg, a testek megfagytak”

– tette hozzá a történész, aki gyerekkorában a közelben lakott.

Háromezer temetetlen holtat találtak a budapesti gettóban a felszabadulása után

Még több Kibic

Eperjes városa menti meg a 30 éves működés után bezárt zsidó múzeumot

2025.01.24.1 nap ago
A Szlovák Nemzeti Múzeum a takarékoskodás jegyében döntött a gazdag gyűjteménnyel rendelkező eperjesi Zsidó Múzeum bezárásáról.

Várj, ezt még elültetem! – A 2B Galéria tu bisváti kiállítása

2025.01.21.4 nap ago
A 2B Galériát működtető alapítvány fontos feladatának tekinti a zsidó kultúrát és tradíciót kortárs kontextusban bemutatni, ezért most is képzőművészeket kért fel az együtt gondolkodásra.

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.1 hét ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »