Hatalmas tűzfalra kerül a szegedi zsinagóga egyik ablaka

Az óriási falfestménnyel az eredeti ablakot megfestő Róth Manó emléke előtt kívánnak tisztelegni az alkotók.

A nagyjából 150-200 négyzetméteres falfestmény a szegedi régi zsinagóga melletti Hajnóczy utca 13. szám alatt található társasház tűzfalára kerül fel. A graffiti az új zsinagóga egyik ablakát ábrázolja majd, amelyet eredetileg Róth Manó, a híres Róth Miksa üvegfestő öccse készített. Az alkotók, Marton Ákos és Vinkó Leó munkájukkal őrá szeretnének emlékezni.

 

A falfestmény az Európai Unió Rediscover (Újrafelfedezés) elnevezésű projektje keretében készül. A projekt célja a Duna-régió országainak kilenc városában jelenleg rejtett zsidó kulturális emlékek feltárása. Szegeden kívül Regensburg (Németország), Muraszombat (Szlovénia), Eszék (Horvátország), Szabadka (Szerbia), Temesvár, Galac (Románia), Orbászvár (Banja Luka, Bosznia-Hercegovina) és Kotor (Montenegró) részei a programnak.

A falfestésről beszámoló szeged.hu idézi Korponai Évát, az uniós program szegedi projektmenedzserét, aki elmondta, hogy a zsinagóga ablakáról készült graffitivel növelni szeretnék a város idegenforgalmi vonzerejét, valamint az ott élőkben és az odalátogatókban is szeretnék tudatosítani, hogy Szeged nagyon komoly zsidó hagyományokkal rendelkezik.

Újra felfedeznék a Duna-régió zsidó örökségét

„A helyi zsinagóga kivételével még a helyiek számára sem kellően ismertek a szegedi zsidó kulturális emlékek, az EU társfinanszírozásával futó Rediscover programmal éppen azt a célt tűzték ki, hogy ez változzon”

– mondta a lapnak Korponai Éva, aki szerint fontos megőrizni a város szellemi örökségét, amibe a zsidó szellemi örökség is beletartozik.

Még több Kibic

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.3 nap ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Mátészalka története hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül

2025.01.16.4 nap ago
Mátészalka zsidó kulturális örökségéről készített dokumentumfilmet a MOME média design szakos hallgatója.

Szökésvonal: közösségi élmény, amely a fiatalok közötti megértést és összetartozást is erősíti

2025.01.13.1 hét ago
Második világháborús történeteket elevenít meg kortárs környezetben a Szökésvonal helyspecifikus színházi előadás, amely nemcsak tisztelgés a múlt emlékei előtt, hanem lehetőség arra, hogy a fiatalok hangján keresztül emlékezzünk, tanuljunk és kapcsolódjunk egymáshoz.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »