A 800 éves leletek a kóser étkezés legkorábbi bizonyítékai lehetnek az Egyesült Királyságban.
A Bristoli Egyetem és az Oxford Archaeology régészei a középkori oxfordi zsidó közösség korábbi élőhelyét tanulmányozták, amikor érdekes leletekre bukkantak. Kerámiadarabokban találtak olyan maradványokat, amelyek a kutatók szerint a kóser étkezésre utalnak.
A leletek között talált állatcsontok között a házi szárnyasok, főként libák domináltak, és sertéscsontok egyáltalán nem voltak köztük. A halcsontok között is csak olyanokat találtak, mint a hering, amely fogyasztható a kóserság szabályai szerint. Mindebből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a kóser étkezés nyomait fedezték fel Oxfordban.
A múlt héten megjelent tanulmány vezető szerzője, Julie Dunne szerint figyelemreméltó, hogy a középkori edényekből kinyert biomolekuláris információk, valamint régi dokumentumok és állati csontok segítségével betekintést nyerhetünk a 800 évvel ezelőtt élt zsidók étkezési szokásaiba.
Angliába még Hódító Vilmos hívta be a Franciaország északi részén élő zsidókat, akik a 13. század végéig éltek az országban. Egészen addig, amíg I. Eduárd 1290-ben száműzte őket Angliából. Ez utóbbi miatt például VIII. Henriknek egy külföldi rabbit kellett keresnie, hogy segítsen neki elválni első feleségétől. (JTA)