Bruck Edit a híres olasz író, Primo Levi biztatására kezdte el lejegyezni a holokauszttal kapcsolatos emlékeit. Nemrég Ferenc pápa kereste fel otthonában a 90 éves alkotónőt.
Hatvankét címből választották ki az olasz Strega-díj döntéshozói azt a tizenkét szerzőt, akiknek könyvei tovább versengenek az elismerésért. A jelöltek között van a magyar származású író-költő-műfordító, Bruck Edith is, mégpedig Il pane perduto című kötetével.
Bruck Edith (lánykori nevén Steinschreiber Edit) 1931-ben született Tiszakarádon, zsidó családban. Még gyerek volt, amikor a második világháború alatt az egész családját deportálták, ő maga több koncentrációs tábort is megjárt. (Élettörténetét a Hány csillag az égen? című dokumentumregényében dolgozta fel, amely Magyarországon az Európa Kiadó gondozásában jelent meg.) A háború után élt Magyarországon, Csehszlovákiában és Izraelben, végül az ötvenes évek közepén költözött Olaszországba, ott is telepedett le. Megismerkedett az ország legnagyobb költőivel, és barátságot kötött Primo Levivel – az ő biztatására kezdte el lejegyezni a holokauszttal kapcsolatos emlékeit, írta a Könyves Magazin.
Az Emlékezet Napja alkalmából az Osservatore Romano vatikáni napilap januárban készített interjút a 90 éves alkotóval, ami annyira megindította Ferenc pápát, hogy személyesen kereste fel otthonában Bruck Edithet.
A Strega-díj shortlistjét (amelyre már csak öt cím kerülhet fel) június 10-én hozzák nyilvánosságra, július 8-án pedig kiderül a győztes neve.
Az írónőről itt írtunk korábban:
Bruck Edit: “Az én könyveim egytől egyig fájdalomban fogantak”