A zsidó munkásnő, akinek a nemzetközi nőnap köszönhető

Theresa Malkiel egy ruhagyárban dolgozott New Yorkban. Megalapította a varrónők egyesületét, amellyel a jobb munkakörülményekért küzdött, majd 1909 februárjában meghirdette az első nőnapot.

Theresa Sarber 17 éves volt, amikor családjával 130 évvel ezelőtt New Yorkba emigráltak az Orosz Birodalomból. Theresa tanult lány volt, tudott írni és olvasni, ennek ellenére kénytelen volt egy ruhagyárban elhelyezkedni, ahol nehéz körülmények között dolgozott. A 65 órás munkahét és a rossz egészségügyi körülmények miatt csatlakkozott egy helyi munkásszervezethez, ahol nagyon gyorsan kiemelkedett elkötelezettségével és lenyűgöző szervezési képességével.

Theresa Malkiel (Fotó: Wikipedia)

A fiatal lány 1892-ben, néhány évvel azután, hogy az Egyesült Államokba érkezett, már saját szervezetet alapított, amelyben zömében zsidó varrónők tömörültek. A New York-i Gyermekruha Készítők Egyesülete a jobb munkakörülményekért küzdött. Theresa pedig elnökeként képviselte az egyesületet a szakszervezetek különböző szövetségeiben, és csatlakozott az Amerikai Szocialista Párthoz.

Ugyanebben az időszakban szocialista folyóiratot indított, beszédeket mondott különféle gyűléseken, és feminista, illetve szociális témákban írt hosszú cikkeket. A női egyenjogúságért folytatott küzdelmet szocialista kérdésként látta, úgy vélte, hogy a nők kétszeresen vannak kihasználva:

  • nehéz körülmények között dolgoznak megfelelő kompenzáció nélkül,
  • amikor férjhez mennek magukra vállalják az otthon és a család gondozását.

Theresa Malkiel 1909-ben hirdette meg az első nőnapot, amely keretében több ezer nő és férfi gyűlt össze New York utcáin. Az eseményen olyan témákról szóló előadásokat hallgathattak meg a résztvevők, mint a nők szavazati jogának kérdése.

A nők helyzetének kérdése többé-kevésbé megegyezik az emberi jogok kérdésével. A nők felszabadítása a gyakorlatban az emberek felszabadulását jelenti”

írta Malkiel az első nemzeti nőnap kapcsán.

A nemzeti nőnapot több más amerikai szocialista egyesület is átvette, majd 1910-ben hivatalosan is elfogadták a Nemzetközi Szocialista Nőkonferencián. Ezután a nőnap elterjedt az egész világon, mint a nők jogait követelő sztrájkok és demonstrációk napja. Az 1917. március 8-án Pétervárott megtartott nőnapi tüntetésekkel kezdődtek el például a ’17-es oroszországi forradalmak.

A következő években Malkiel folytatta feminista és szocialista tevékenységét, kampányolt a faji megkülönböztetés ellen a szocialista mozgalomban, és jelentős összegekkel támogatta a felnőttképzést, illetve a tanulási lehetőség biztosítását elsősorban bevándorló nők számára. (Marker)

Miért olyan sok a feminista a zsidó nők között?

Kapcsolódó cikkek

Izraeli fiatal művészek alkotásai, békeidőben és nehezebb napokon

2024.09.11.10 óra ago
Két fiatal izraeli filmes és rövidfilmek a jeruzsálemi Bezalel Művészeti Akadémiáról a Merkaz – Héber és Izreli Kultúrális Központban.

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.5 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.1 hét ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »