Ajándék purimra: a világ egyik legrégebbi Eszter könyve

Az Izraeli Nemzeti Könyvtár éppen purim ünnepét megelőzően kapta meg azt a ritka középkori tekercset, amely Eszter könyvének egyik legrégebb óta fennmaradt változatát tartalmazza.

Az Izrael Nemzeti Könyvtár adományként kapta meg a világ egyik legrégebbi és egyik legkülönlegesebb Eszter könyvét. A spanyolországi zsidósághoz kapcsolódó bőrtekercsre írt kézirat valamikor 1460 és 1470 között készült, nem sokkal azelőtt, hogy 1492-ben elüldözték a zsidókat az országból.

A 15. századi Eszter könyve (Fotó: Izraeli Nemzeti Könyvtár)

A könyvtár saját blogján megjelenő írás szerint a kiutasított zsidók vagyontárgyaik nagy részét nem vihették magukkal, ezért csak nagyon kevés kézirat maradt meg a kiűzetés előtti időszakból. A könyvtárba érkező Eszter könyve ezen középkori ritkaságok egyike.

Az ismert purimi történetet barna tintával hordták fel a bőrfelületre a középkori szefárd zsidóságra jellemző betűtípussal. A könyv kezdete előtt a tekercsre felírták azokat az áldásokat, amelyeket az olvasás előtt, illetve után kell elmondani, ami jelzi a tekercset közösségi felolvasásra szánták az ünnep idején.

A tekercs ritka és fontos bizonyítéka az Ibériai-félszigeten élő zsidók gazdag anyagfelhasználási kultúrájának. Arról azonban nincs semmilyen információ, hogy kié volt és a kiűzetést követően hová kerülhetett a tekercs.

Fotó: Izraeli Nemzeti Könyvtár

A kéziratot Michael Jesselson és családja adományozta az Izraeli Nemzeti Könyvtárnak. A blog megjegyzi, hogy ezzel a fontos hozzájárulással a család segíti a könyvtárat abban, hogy megőrizze és hozzáférhetővé tegye Izraelben és az egész világon a szefárd zsidóság középkori kulturális örökségét.

Az Eszter könyvét tartalmazó középkori tekercs digitalizált formában online megtekinthető a könyvtár oldalán.

Kapcsolódó cikkek

A holokauszt emléke a Budapesti Klasszikus Film Maratonon

2024.09.13.2 óra ago
Különleges vetítések, beszélgetések, előadások szeptember 17-22. között a Budapesti Klasszikus Film Maratonon.

Zsidósága miatt bujkálnia kellett Magyarország egyetlen női egyéni Grand Slam-bajnokának

2024.09.12.1 nap ago
Kiállítással emlékeznek meg a 100 évvel ezelőtt született Körmöczy Zsuzsáról, aki minden idők legsikeresebb magyar teniszezőnője volt.

Színezüst családi menórával emlékezik a zsidó múzeum Fahidi Éva halálának évfordulójára

2024.09.12.1 nap ago
Egy évvel ezelőtt hunyt el a holokauszt-túlélő, író, színésznő, akit 1944. május 14-én deportáltak az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborba.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »