A német parlamentben fejezték be a kristályéjszakát átvészelő Tóra írását

Angela Merkel részvételével kerültek fel a tóratekercs utolsó betűi a tekercsre. A történelmi eseményre a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából került sor.

A tóratekercs eredetileg a bajorországi Sulzbach város zsinagógája számára készült a 18. században. 1934-ben átkerült Ambergbe, ahol a zsinagóga tóraszekrényében vészelte át az 1938-as pogromot, a kristályéjszakát. A történelmi Tóráról valószínűleg mindenki megfeledkezett, mígnem 2015-ben Elias Dray, a zsinagóga rabbija rá nem bukkant.

A Tórát ugyan nem kímélte meg az idő múlása, komoly károkat azonban nem szenvedett el a tekercs. A betűk viszont elhalványultak rajta, és a helyreállítás költségeit a helyi zsidó közösség nem tudta kifizetni. Egy bajorországi parlamenti képviselő, Barbara Lanzinger segítségével végül sikerült német szövetségi támogatást szerezni a Sulzbacher Tóra helyreállítására. A német kormány 45 ezer euró (valamivel több mint 16 millió forint) támogatást biztosított a célra.

Angela Merkel és Shaul Nekrich rabbi

A Tóra utolsó 12 betűjét a német parlament, a Reichstag épületében fejezte be Shaul Nekrich, Kassel városának rabbija. A történelmi eseményen többek között Angela Merkel német kancellár is részt vett, és egyike volt azoknak, akik a szofer (a tóraíró) mellett helyet foglalva nézte végig a tóratekercs befejezésének hagyományos módját. A helyreállított Sulzbacher Tóra visszakerül az ambergi zsinagógába, ahol a tervek szerint idén júniusban még egyszer használatba veszi a helyi közösség. (JTA)

 

Még több Kibic

Betekintés Leonard Cohen képzeletének működésébe

2025.05.30.17 óra ago
A legendás énekes-dalszerző Leprások balettje című korai, mindmáig kiadatlan regénye egy mérgező kapcsolatot mutat be abszurd, már-már kafkai eszközökkel.

Felolvasás a „nem kívánatos szerzők” műveiből

2025.05.29.2 nap ago
A Mazsike az Örkény Színház előcsarnokában tartott rendezvényével tiltakozik a szó erejével a gyűlölet ellen.

Rangos elismerést kapott a Magyar Tudományos Akadémiától a 2B Galéria egyik kiállítása

2025.05.28.3 nap ago
Az Elhallgatva. Háborúkban megerőszakolt nők emlékezete című kiállítás lett a legjobb 2022-ben az MTA Művészettörténeti Tudományos Bizottsága szerint.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »