Filmpremierrel és színházi vetítéssel emlékezik a Személyes történelem produkció a holokauszt nemzetközi emléknapján
Az interjúfilmben holokauszt-túlélők és a Személyes történelem programban résztvevő fiatalok beszélnek közös élményeikről. A premiert színházi vetítés követi.
Második világháborús történetmesélők és a Személyes történelem elnevezésű programban alkotó fiatalok beszélnek közös élményeikről a Személyes történelem – A színfalak mögött című interjúfilmben, amely online premier keretében lesz megtekinthető.
A premiert színházi vetítés követi: a 2020. Január 27-én bemutatott Kint sincs senki című helyspecifikus színházi előadás, amely kortárs környezetben, az egykori budapesti gettó területén teszi láthatóvá az emlékezés képeit. Az előadás helyszíneit színházi sétán járhatja végig a közönség, idén online formában.
Kint sincs senki Háborúban frontvonalak mentén élünk, külső és belső frontvonalak mentén. A második világháborúban az otthon, a saját nemzet is demarkációs vonalak mentén hasadt. Kik azok, akik választhatták a szabadságot? Kik azok, akik kockázatot vállaltak már a születésükkel, vagy azzal, ha gyermeknek adtak életet? Mik azok a pillanatok, amikor átléphetünk egy határvonalat? Ezekre a kérdésekre keresi előadásunk a választ, amelyet 18 középiskolással végzett közös kutatómunka eredményeként hoztunk létre, a holokausztot megélt idős emberek személyes történetei alapján. Az előadás helyspecifikus szemléletű, helyszínei az egykori gettó területén találhatóak, amelyek között egy színházi séta keretében vezetik majd végig nézőinket. |
Az interjúfilm és az előadás a Személyes történelem program keretében született, amely idén harmadik éve valósul meg Budapesten a holland Theater Na de Dam produkció és a Visegrádi Alap támogatásával.
A programban résztvevő fiatalok olyan holokauszt-túlélőkkel és időskorú budapesti lakosokkal beszélgethetnek, akiknek még saját emlékeik vannak a háború idejéről. Történeteiket a fiatalok részvételével közösségi színházi, illetve filmes alkotómunka keretében dolgozza fel Kallós Viola és Borbás Gergő, az idei évben Chilton Flóra filmrendezővel és az Északi Támpont Egyesülettel közösen.
2021-ben a január 27-i Nemzetközi Holokauszt Emléknaphoz kapcsolódva másik 7 európai nagyvárosban szerveznek hasonló ifjúsági programot: a rendhagyó színházi megemlékezéshez kapcsolódik egy-egy csoport fiatal Varsóban, Pozsonyban, Prágában, Kaunasban (Litvánia), Torinóban (Olaszország) és Ludwigsburgban (Németország).
Az esemény Facebook live-on keresztül lesz elérhető a Személyes Történelem – Theater na de Dam Budapest és a JCC Budapest – Bálint Ház Facebook-oldalán, valamint a www.szemelyes-tortenelem.eu weboldalon január 27-én szerda 20.00 órától. Facebook esemény: https://fb.me/e/MSlW784L
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!