Évente megeszik egy falafelt az auschwitzi halálmenet emlékére egy magyar holokauszt-túlélő

A Nyíregyházán született Leitner Dávid 14 évesen élte túl az Auschwitzból induló hosszú menetelést. A január 18-i falafelevés lassan nemzetközi mozgalommá válik, nemrég egy nyíregyházi iskola is csatlakozott a sajátos megemlékezéshez.

Az idén 90 éves Leitner Dávid, becenevén Dugó, minden évben január 18-án elmegy a közeli büfébe és megeszik egy adag falafelt. A Nyíregyházán született, ma már Izraelben élő holokauszt-túlélő a falafel elfogyasztásával azokra emlékszik, akik nem élték túl azt a halálmenetet, amelyet a nácik 1945. január 18-án indítottak el a szovjet csapatok közeledésének hírére.

Leitner Dávid, Dugó

Dugó úgy élte túl a hosszú menetelést, hogy közben édesanyja szavaira gondolt, aki azt mesélte neki, hogy Izraelben a bilkelach nevű kis barna kalács nő a fákon. Amikor a háború után Izraelbe költözött, Dugó kalácsokat ugyan nem talált a fákon, ellátogatott viszont Jeruzsálem híres Mahane Juda piacára, ahol először kóstolt falafelt. A kis barna golyókról a bilkelach jutott eszébe, és azóta minden évben megeszik egy adag falafelt arra a több ezer fogolyra emlékezve, akik az életüket vesztették a menetelés során.

A falafelevés először családi hagyomány lett Leitneréknél, de az utóbbi időben már országos mozgalommá nőtte ki magát. Leitner Dávid története könyvben is megjelent, héber, angol és magyar nyelvű kiadás is készült belőle. A közösségi média megjelenésével pedig újabb lendületet kapott a január 18-i falafelevés. Két évvel ezelőtt Dugó már az izraeli elnöki rezidencián, Reuven Rivlin államelnök társaságában fogyasztotta el a falafelt.

A Dugó akciónak elnevezett sajátos holokauszt-megemlékezés pedig már Izrael határait is átlépte. Két évvel ezelőtt például a Leitner Dávid szülővárosában található Bethlen Gábor Iskola is meghonosította a falafelevést január 18-án.

Idén pedig a londoni és a varsói izraeli nagykövetség hirdette meg a Dugó akciót, amellyel a holokauszt közelgő nemzetközi emléknapjára szerették volna felhívni a figyelmet. Varsóban a belvárosban osztogatott falafelt a nagykövetség január 18-án, Londonban pedig hajléktalanszállóknak juttattak el több száz adag falafelt a követség munkatársai. Az akciókat felvilágosító kampányok kísérték a holokausztról és Dugó történetéről.

Ebben a videóban Leitner Dávid magyarul meséli el történetét:

“Megérkeztünk a Pokolba…” – Leitner Dávid, Dugó, holokauszt túlélő mesél…

2020. április 20-án, Magyarország tel-avivi nagykövetségének szervezésében, közvetlenül Erev Jóm HaSoá beköszönte előtt került sor erre a rendkívüli beszélgetésre, tanúságtételre, melynek keretében a nyíregyházi születésű Leitner Dávid (sz. 1930), avagy ahogyan mindenki csak ismeri: Dugó osztotta meg, miként élte túl a Holokauszt poklát.

Még több Kibic

Keleti Ágnes és Pécsi Tibor az idei Kézdy György-díjasok között

2024.12.02.16 óra ago
Az Élet Menete Alapítvány évzáró eseményén a díjak átadása mellett az Emlékszel? című dokumentumfilmet is bemutatták.

Művészetterápiás önismereti csoport indul másod- és harmadgenerációs holokauszt-túlélők számára

2024.11.28.5 nap ago
Olyan közeget szeretnének biztosítani, ahol a résztvevők ki tudják mondani a bennük élő múltat, ami ezáltal megközelíthetővé és feldolgozhatóvá válik.

Erősebb civil képviseletet szeretnének a ZSKF Szövetség tagjai

2024.11.26.6 nap ago
A Lauder Iskolában találkoztak a zsidó civil szervezetek képviselői, akik a közös tevékenységek koordinálásán túl a hatékonyabb érdekképviselet megteremtése érdekében is fontos lépésekről határoztak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »