Emléktáblát állítottak a Maros utcai nyilas tömegmészárlás áldozatainak

A budai zsidó kórház áldozatainak nevét felsoroló emléktáblát a Hegyvidéki és a Budavári önkormányzat egészségügyi szolgálata közösen készítette el.

1945. január 12-én a Chevra Kadisa Budai Izraelita Szentegylet Gyógyintézet elnevezésű kórházának 84 betegét, orvosát és ápolóját gyilkolták meg a Maros utca 16. szám alatt a nyilasok. Megkínzásuk után másnap további négy nővért lőttek agyon. Az áldozatokon az sem segített, hogy a kórház vöröskeresztes védlevéllel működött.

Emléktáblát avattak a Maros utcai mészárlás áldozatainak emlékére

Web: https://hegyvidektv.hu Facebook: https://www.facebook.com/hegyvidektelevizio/ Közműsor szolgáltatóként a Hegyvidék Televízió korszerű, a helyi igényekhez igazodó, azokat kiszolgáló műsorstruktúrájával közvetítő szerepet tölt be a lakosság, az önkormányzat, a közhivatalok és a civil szervezetek között. A Hegyvidék TV 24 órán keresztül tájékoztatja a lakosokat a hét minden napján.

76 évvel a tömegmészárlást követően a Hegyvidéki és a Budavári önkormányzat egészségügyi szolgálata együtt állított emléktáblát az áldozatoknak az épület falán, ahol ma rendelőintézet működik. Az emléktáblát a két kerület polgármestere, V. Naszályi Márta és Pokorni Zoltán közösen avatták fel.

„A gyilkosok magyar nyilasok voltak, az áldozataik magyar polgárok”

– olvasható az emléktáblán.

Pokorni Zoltán 12. kerületi polgármester egy évvel ezelőtt a helyszínen tartott megemlékezésen beszélt elcsukló hangon nyilas nagyapjáról, akiről megemlítette, hogy „meghatározó, aktív szerepet vitt” a Maros utcai és a többi városmajori tömeggyilkosságban. Pokorni nagyapjának neve több más nyilas tömeggyilkoséval együtt évekig szerepelt a Maros utcai rendelőtől nem messze található turulszobron.

Bár az önkormányzat által felkért történészek a turul eltávolítására tettek javaslatot, a kerület képviselő-testülete tavaly júniusban mégis inkább úgy határozott, hogy a szobor a helyén marad, viszont átminősítik I. világháborús emlékművé. A kerület a Városmajorban egy új II. világháborús emlékművet tervez felállítani.

Még több Kibic

Petícióban kérik Horthy Miklós szobrának eltávolítását a Szabadság térről

2026.06.04. 4 nap ago
A petíció szövege szerint történelmi szerepe miatt nem lehet Budapest egyik legismertebb terén megemlékezni Horthy Miklósról, akinek kormányzása alatt fogadták el a zsidótörvényeket és 430 ezer magyar zsidót hurcoltak el és gyilkoltak meg a koncentrációs táborokban.

Hamis iratok ezreivel mentette a zsidó életeket a cionista ellenállás élő legendája

2026.06.03. 5 nap ago
Online beszélgetésre hív a Merkaz a 100 éves David Gurral, akinek sikerült megszöknie a nyilasok fogságából, majd Izraelben a korszak egyik kiemelkedő kutatója lett.

Meghalt Kardos Péter főrabbi

2026.05.30. 1 hét ago
A holokausztot túlélő Kardos Péter 1972 óta volt a Thököly úti zsinagóga rabbija. 90 éves korában hunyt el.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »