Sáskákkal etetné a világot egy izraeli cég

A Hargol FoodTech igazgatója szerint lassan kimerülnek a rendelkezésre álló fehérjeforrások. A megoldást pedig az ízeltlábúak fogyasztásának elterjedése jelentheti.

Az egész világon fenntartható élelmiszerként tenné elérhetővé az ízeltlábúakat az áruházak polcain a Hargol FoodTech elnevezésű izraeli cég, derül ki az Euronews riportjából. A hírcsatornának nyilatkozott Dror Tamir, a cég igazgatója, aki elmondta, hogy a fehérjeigény egyre csak növekedni fog az elkövetkező évtizedekben, viszont a jelenleg még rendelkezésre álló fehérjeforrások lassan kimerülnek.

Sáskát tenne az étlapra egy izraeli cég

Az emberi fogyasztásra szánt, egyébként meglehetősen nagy pusztítással járó rajzási fázisú sáskákat három hónapon át búzafűvel etetik, mielőtt lehűtenék, elpusztítanák, majd megsütnék őket. BŐVEBBEN : https://hu.euronews.com/2020/08/03/saskat-tenne-az-etlapra-egy-izraeli-ceg Iratkozzon fel: https://www.youtube.com/c/euronewsHungarian?sub_confirmation=1 euronews élő: https://www.youtube.com/c/euronewsHungarian/live Az Euronews elérhető 12 nyelven: https://www.youtube.com/user/euronewsnetwork/channels #World

Tamir szerint az állati eredetű fehérjék kitermelése súlyosan károsítja a környezetet, vizet fogyaszt és üvegházhatást okozó gázokat generál. A növényi eredetű fehérjék előállítása pedig túlzottan sok munkával jár, ráadásul nem is olyan egészséges a fogyasztásuk.

Tamir hat évvel ezelőtt jött rá arra, hogy a szöcskék és a sáskák fogyasztása lehet a megoldás erre a problémára. Az AFP-nek nyilatkozva arról is beszélt, hogy a feldolgozatlan sáskák több mint 70 százalékban fehérjét tartalmaznak az összes aminosavval és egyéb tápanyagokkal, telített zsír és koleszterin nélkül.

A cégvezető saját becslése szerint nagyjából két és fél milliárd ember fogyaszt világszerte rovarokat, leginkább szöcskéket a rendszeres étrendje részeként. A legtöbb rovart fogyasztó ember azonban a fejlődő országokban él, a nyugati világban egyelőre még erős az undorfaktor az ízeltlábúakkal szemben.

Ezért a Hargol port készít a sáskákból, hogy ilyen formában más ételekhez keverve bárki számára könnyen fogyaszthatóvá váljanak a rovarok. Az eljárás során a sáskákat három hónapon át búzafűvel etetik, mielőtt lehűtenék, elpusztítanák, majd megsütnék őket.

A rovarok fogyasztásával kapcsolatban azonban vallási kérdések is felmerülnek, például, hogy egyáltalán kósernek számítanak-e a szöcskék, illetve a sáskák. A Tóra szerint a szöcskék és sáskák egyes fajtái kóserek ugyan, mások viszont nem azok. A jemeni és észak-afrikai zsidók már generációk óta esznek sáskákat, az európai, askenázi zsidók étkezési hagyományaiban azonban nem szerepelnek rovarok.

Kóser szöcskékkel oldanák meg a világ élelmezési problémáit

Az izraeli főrabbinátus egyik tagja, Eliezer Simcha Weisz a hírügynökség kérdésére válaszolva azt közölte, hogy egy igen összetett kérdésről van szó. Jelenleg is zajlik a vita a rabbinátuson belül arról, hogy kaphatnak-e kósersági pecsétet az ilyen termékek.

Weisz rabbi úgy véli, hogy ha pozitív döntés is születik az ügyben, attól még lesznek olyan közösségek, amelyek nem fogják elfogadni a sáskák fogyasztását. Másrészt pedig akár egy helyi rabbi is engedélyezheti a terméket, nem kell feltétlenül a főrabbinátus döntését kivárni.

Tamir abban reménykedik, hogy a sáskái végül megkapják a főrabbinátus támogatását. Egyelőre pedig Izrael legnagyobb élelmiszeripari cégével, a Tnuvával tervez együttműködést, hogy már ez év végén közösen kezdjenek sportolóknak szánt sáskafehérje-por gyártásába.

Kapcsolódó cikkek

Izraeli fiatal művészek alkotásai, békeidőben és nehezebb napokon

2024.09.11.13 óra ago
Két fiatal izraeli filmes és rövidfilmek a jeruzsálemi Bezalel Művészeti Akadémiáról a Merkaz – Héber és Izreli Kultúrális Központban.

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.6 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.1 hét ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »