Az 1936-os berlini olimpiát ünneplő videót tweetelt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság

A videót az „együtt erősebbek vagyunk” szlogennel posztolták egy sorozat részeként, amely az Olimpiai Játékok által képviselt egységről és szolidaritásról szólt.

A bizottság azóta eltávolította a szöveget és a videót, amiért elnézést is kért. Egyes kommentelők azonban kifogásolták, hogy az Olimpiai Bizottság még soha nem kért elnézést azért, hogy a nevét adta az 1936 berlini játékokhoz.

Az 1936-os olimpiát ugyanis a nácik arra használták, hogy segítségével terjesszék a saját propagandájukat, és Németországot mintaországként mutassák be.

Leni Riefenstahl: Olympia – Festival of Nations (1936)

Olympia is a 1938 German documentary film written, directed and produced by Leni Riefenstahl, documenting the 1936 Summer Olympics, held in the Olympic Stadium in Berlin, Germany. The film was released in two parts: Olympia 1. Teil – Fest der Völker (Festival of Nations) and Olympia 2.

A videót múlt csütörtökön tették közzé, pontosan egy évvel azelőtt, hogy a következő olimpiára Tokióban sor kerül majd 2021-ben, amelyet a koronavírus járvány miatt kellett eltolni, írja a jta.org.

Az Auschwitz Múzeum és Emlékhely is elítélte az olimpiai bizottság tweetjét.

„A náci diktatúra két hétig azt játszotta a világ előtt, mintha nem egy rasszista és militarista elven működő rendszer volna. Jó benyomást akart tenni a külföldi vendégekre a játékok segítségével, és magát egy békés és toleráns országként tüntette fel”, írták. „Az olimpia után erősödött fel a német expanzionizmus, a zsidók és mások üldözése.”

A filmben szerepelt Jesse Owens fekete amerikai sportoló is, akiről azt írták, hogy az USA-ban szenvedett a rasszista szegregációtól, de a berlini olimpián egyenlő partnerként léphetett fel és versenyezhetett másokkal. A bizottság tweetje egyáltalán nem tett említést a nácikról és Hitlerről.

Jesse Owens, Hitler reaction

School project The song is: Time composed by Hans Zimmer

Az olimpiai bizottság második tweetjében arról írt, hogy az amerikai Holokauszt Emlékhelyhez és Múzeumhoz fordulnak azért, hogy mélyebben informálódjanak az 1936-os olimpiáról.

Kapcsolódó cikkünk:

A magyar zsidó sportoló, aki Hitlert is felbosszantotta

Még több Kibic

Nőnapi séta a zsidónegyedben

2025.03.07.12 óra ago
Nők a zsidóságban a Mazsike nőnapi sétáján, ahol egy nő életútjának helyszíneit járják be a résztvevők.

Egy szippantás a jóból senkinek sem árt – Különleges purimi moziélmény a Bálint Házban

2025.03.06.2 nap ago
A szórakoztató izraeli filmhez járó ingyenes ZsiFi popcornt sem érdemes kihagyni!

Süve – Október 7. versantológia – Könyvbemutató a Rumbach zsinagógában

2025.03.05.3 nap ago
Az október 7-i terrortámadás miatt érzett döbbenet és fájdalom versekben kifejezve, amelyek révén a szépirodalmon keresztül is megismerhetővé válik Izrael történetének ez az összetett és embert próbáló időszaka.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »