Bocsánatot kér a 12. kerületi önkormányzat a turulszobor miatt

A kerület képviselő-testülete a mai napon arról döntött, hogy a turul a helyén marad, de átminősítik I. világháborús emlékművé.

Miután kiderült, hogy Pokorni Zoltán polgármester nyilas nagyapjának neve annak ellenére szerepel azon a turulszobron, amely kerület a II. világháborús áldozatainak emlékét hivatott volna őrizni, az önkormányzat úgy határozott, történészeket kér fel a további nevek, illetve a szobor sorsának felülvizsgálatára.

A történészek eltávolíttatnák, az önkormányzat inkább átminősítené a 12. kerületi turulszobrot

Mint arról itt a Kibicen is beszámoltunk, a felkért szakértők – Cseh Gergő Bendegúz, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója, Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója és Ungváry Krisztián történész – jelentése szombaton került a nyilvánosság elé. Ebben a történészek arra jutottak, hogy jelen formájában kegyeletsértő a 12. kerületi turulszobor, amit el kellene távolítani, és egy új II. világháborús emlékművet emelni a kerületben.

Ennek ellenére az önkormányzat olyan javaslatot terjesztett a képviselő-testület elé, amely a helyén hagyná a szobrot, de átminősítené I. világháborús emlékművé. Továbbá egy új II. világháborús szoborra írna ki pályázatot, amelyet a Városmajorban állítanának fel. Ide kerülnének fel az áldozatok nevei. A tömeggyilkosok nevét pedig eltávolítják az emlékműről.

A 12. kerületi fideszes többségű képviselő-testület a mai napon (csütörtök) tulajdonképpen megszavazta a felterjesztett javaslatot, Hajnal Miklós momentumos képviselő azon kiegészítésével, hogy az önkormányzat kérjen bocsánatot azért, mert több száz áldozat neve is lemaradt a szoborról, és négy olyan nyilasé is felkerülhetett, akik tömeggyilkosságokban vettek részt. Utóbbiak között volt a jelenlegi polgármester nagyapja is.

Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Pokorni Zoltán a szavazás előtt megjegyezte, hogy szerinte az önkormányzatot nem vezérelte rossz szándék, amikor a turulszobor felállítása mellett döntött 2005-ben. A polgármester arról is beszélt, hogy amikor 2006-ban megválasztották, elég szerencsétlen módon vette védelmébe a szobrot, amely akkor éppen egy komoly politikai vita tárgya volt. Ellenzéki polgármesterként ugyanis úgy érezte, kötelessége megvédeni a turult a „kormánypárt önkényével” szemben. Ma már azonban sajnálja azokat a szavakat, amiket akkoriban mondott.

A polgármester személyes érintettsége miatt úgy vélte, hogy nem tudna objektívan dönteni a szobor sorsáról, ezért ő maga nem szavazott az előterjesztésről.

Kapcsolódó cikkek

Visszavonta a kormány a Sorsok Háza megnyitásáról szóló határozatát

2024.09.20.12 óra ago
Ebben a határozatban bízta meg a kormány 2018-ban az EMIH-et a projekt megvalósításával.

Egy műemlék zsinagógát is elárasztott a pusztító árvíz Csehországban

2024.09.18.2 nap ago
Az áradás okozta kárt egyelőre nem tudják megbecsülni.

Olyan mértékű az antiszemitizmus Európában, amelyre az EU létrehozása óta nem volt példa

2024.09.17.3 nap ago
Mairead McGuinness uniós biztos szerint a büntetőjog eszközeivel kell fellépni az antiszemita cselekedetek elkövetőivel szemben.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »